Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:33
Reklama
Reklama

50 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie Krynickim

Historia kołem się toczy, a Kołu Gospodyń Wiejskich w Majdanie Krynickim stuknęła właśnie „pięćdziesiątka”. Podczas imprezy jubileuszowej nie mogło zabraknąć głównych bohaterek obchodów oraz ich gości. Były życzenia, prezenty, tort urodzinowy i wspólna biesiada.
Panie z KGW w Majdanie Krynickim wraz z gośćmi. Fot. Leszek Wójtowicz
Panie z KGW w Majdanie Krynickim wraz z gośćmi. Fot. Leszek Wójtowicz

Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie Krynickim (gm. Krynice) zorganizowano 28 września w tamtejszej świetlicy wiejskiej. – Koło tworzą wspaniałe kobiety. To dzięki waszemu bezinteresownemu zaangażowaniu możemy podejmować tak wiele różnorodnych inicjatyw. Razem możemy wszystko! – powiedziała na wstępie Maria Smoląg, która od prawie 30 lat jest przewodniczącą KGW w Majdanie Krynickim.

Panie powinny obchodzić swój jubileusz w zeszłym roku, ale z uwagi na ich zaangażowanie w przeróżne inicjatywy, świętowanie trzeba było przełożyć.

Panie do koła

Jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia na świecie, to w 1973 r. zakończyła się wojna w Wietnamie, w Polsce natomiast wprowadzono system kodów pocztowych, a nasza narodowa reprezentacja zremisowała na Wembley z Anglią, zapewniając sobie tym samym udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. W tym samym roku w Majdanie Krynickim – z inicjatywy kierowniczki szkoły Emilii Floraszek – powstało KGW. Należało do niego 15 pań. 

CZYTAJ TEŻ: Łaszczów, Telatyn, Ulhówek: Rady w pełnych składach. W jednej z nich zasiadł były wójt

Gospodynie organizowały kursy, w tym np. pieczenia i gotowania oraz racjonalnego żywienia, spotkania z lekarzami i pielęgniarkami, m.in. na temat higieny i pielęgnacji dzieci, szczególnie niemowląt, wyplatały wieńce dożynkowe, a wspólnie z miejscowymi strażakami organizowały zabawy taneczne przy okazji odpustu czy dożynek. Zajmowały się też rozprowadzaniem kurcząt wśród mieszkańców wioski, wynajmowaniem naczyń stołowych na większe imprezy, a także... szatkownicy, która na jesieni chodziła od domu do domu, by każdy mógł na zimę naszatkować kapusty.

Z pierwszego składu KGW została już tylko Albina Torba. To chodząca encyklopedia i prawdziwa skarbnica wiedzy na temat powojennej historii Majdanu Krynickiego.

Koło się toczy

Jak dziś wygląda działalność koła? Tradycja wyplatania wieńców dożynkowych nie zanikła. KGW w Majdanie Krynickim bierze czynny udział w uroczystościach i imprezach organizowanych przez władze samorządowe, Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Krynice oraz Lokalną Grupę Działania „Roztocze Tomaszowskie”. Panie organizują kursy i warsztaty, w tym m.in. kulinarne i wyrobu biżuterii, a także – razem z Fundacją Biedronki – spotkania dla seniorów. Organizują wycieczki (odwiedziły m.in. Lublin, Góry Świętokrzyskie, Zakopane i Łańcut), wyjeżdżają na spektakle do lubelskich teatrów. W grudniu 2018 r. KGW w Majdanie Krynickim zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. 

CZYTAJ: Gm. Krynice: Podczas II wojny światowej uratowała przed śmiercią dziecko. 100-latka dostała medal Pro Bono Poloniae

– Nie można sobie wyobrazić uroczystości w naszej gminie bez pań z KGW w Majdanie Krynickim – powiedział Jacek Wiśniewski, wójt gm. Krynice. – Panie świetnie uzupełniają się z panami strażakami z OSP w Majdanie Krynickim. Często żona działa w KGW, a mąż w OSP. Życzę paniom kolejnych, pięknych jubileuszy!

Życzenia jubilatkom złożyli też obecni na uroczystościach sekretarz gminy Krynice Marcin Kurzępa, radny i przewodniczący krynickiej Rady Seniorów Janusz Hałas, dyrektor GOK w Krynicach Joanna Jamroż, a także prezes LGD „Roztocze Tomaszowskie” Ewa Piwko-Witkowska wraz z Martą Fus, kierownik Biura LGD.

Nie zabrakło prezentów, a panie jubilatki ugościły wszystkich najlepiej jak potrafiły. Stoły uginały się od przygotowanych przez nie pyszności, a wspólna biesiada – przy muzyce zespołu Limit – trwała do późnych godzin nocnych.

Razem w kole

Pierwszą przewodniczącą KGW w Majdanie Krynickim była założycielka koła – Emilia Floraszek. Po niej kołem kierowała wspomniana Albina Torba, a następnie Stanisława BurdaHalina DecCzesława Torba oraz Maria Smoląg, która jest przewodniczącą od 1995 r.

Aktualnie w KGW działa 20 pań z Majdanu Krynickiego. To Halina WichrowskaArleta BuczakPaulina MatuszakMałgorzata TokarskaZofia GutowskaAneta KowalskaDorota SmolągBeata GuczmaElżbieta SolakMaria ZielińskaAnna RóżanieckaSylwia RóżanieckaElżbieta PasiecznaStanisława KowalskaMarzena MatuszakMarianna BurdaZofia Opalińska oraz Czesława TorbaAlbina Torba i Maria Smoląg.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama