Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie Krynickim (gm. Krynice) zorganizowano 28 września w tamtejszej świetlicy wiejskiej. – Koło tworzą wspaniałe kobiety. To dzięki waszemu bezinteresownemu zaangażowaniu możemy podejmować tak wiele różnorodnych inicjatyw. Razem możemy wszystko! – powiedziała na wstępie Maria Smoląg, która od prawie 30 lat jest przewodniczącą KGW w Majdanie Krynickim.
Panie powinny obchodzić swój jubileusz w zeszłym roku, ale z uwagi na ich zaangażowanie w przeróżne inicjatywy, świętowanie trzeba było przełożyć.
Panie do koła
Jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia na świecie, to w 1973 r. zakończyła się wojna w Wietnamie, w Polsce natomiast wprowadzono system kodów pocztowych, a nasza narodowa reprezentacja zremisowała na Wembley z Anglią, zapewniając sobie tym samym udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. W tym samym roku w Majdanie Krynickim – z inicjatywy kierowniczki szkoły Emilii Floraszek – powstało KGW. Należało do niego 15 pań.
CZYTAJ TEŻ: Łaszczów, Telatyn, Ulhówek: Rady w pełnych składach. W jednej z nich zasiadł były wójt
Gospodynie organizowały kursy, w tym np. pieczenia i gotowania oraz racjonalnego żywienia, spotkania z lekarzami i pielęgniarkami, m.in. na temat higieny i pielęgnacji dzieci, szczególnie niemowląt, wyplatały wieńce dożynkowe, a wspólnie z miejscowymi strażakami organizowały zabawy taneczne przy okazji odpustu czy dożynek. Zajmowały się też rozprowadzaniem kurcząt wśród mieszkańców wioski, wynajmowaniem naczyń stołowych na większe imprezy, a także... szatkownicy, która na jesieni chodziła od domu do domu, by każdy mógł na zimę naszatkować kapusty.
Z pierwszego składu KGW została już tylko Albina Torba. To chodząca encyklopedia i prawdziwa skarbnica wiedzy na temat powojennej historii Majdanu Krynickiego.
Koło się toczy
Jak dziś wygląda działalność koła? Tradycja wyplatania wieńców dożynkowych nie zanikła. KGW w Majdanie Krynickim bierze czynny udział w uroczystościach i imprezach organizowanych przez władze samorządowe, Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Krynice oraz Lokalną Grupę Działania „Roztocze Tomaszowskie”. Panie organizują kursy i warsztaty, w tym m.in. kulinarne i wyrobu biżuterii, a także – razem z Fundacją Biedronki – spotkania dla seniorów. Organizują wycieczki (odwiedziły m.in. Lublin, Góry Świętokrzyskie, Zakopane i Łańcut), wyjeżdżają na spektakle do lubelskich teatrów. W grudniu 2018 r. KGW w Majdanie Krynickim zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
– Nie można sobie wyobrazić uroczystości w naszej gminie bez pań z KGW w Majdanie Krynickim – powiedział Jacek Wiśniewski, wójt gm. Krynice. – Panie świetnie uzupełniają się z panami strażakami z OSP w Majdanie Krynickim. Często żona działa w KGW, a mąż w OSP. Życzę paniom kolejnych, pięknych jubileuszy!
Życzenia jubilatkom złożyli też obecni na uroczystościach sekretarz gminy Krynice Marcin Kurzępa, radny i przewodniczący krynickiej Rady Seniorów Janusz Hałas, dyrektor GOK w Krynicach Joanna Jamroż, a także prezes LGD „Roztocze Tomaszowskie” Ewa Piwko-Witkowska wraz z Martą Fus, kierownik Biura LGD.
Nie zabrakło prezentów, a panie jubilatki ugościły wszystkich najlepiej jak potrafiły. Stoły uginały się od przygotowanych przez nie pyszności, a wspólna biesiada – przy muzyce zespołu Limit – trwała do późnych godzin nocnych.
Razem w kole
Pierwszą przewodniczącą KGW w Majdanie Krynickim była założycielka koła – Emilia Floraszek. Po niej kołem kierowała wspomniana Albina Torba, a następnie Stanisława Burda, Halina Dec, Czesława Torba oraz Maria Smoląg, która jest przewodniczącą od 1995 r.
Aktualnie w KGW działa 20 pań z Majdanu Krynickiego. To Halina Wichrowska, Arleta Buczak, Paulina Matuszak, Małgorzata Tokarska, Zofia Gutowska, Aneta Kowalska, Dorota Smoląg, Beata Guczma, Elżbieta Solak, Maria Zielińska, Anna Różaniecka, Sylwia Różaniecka, Elżbieta Pasieczna, Stanisława Kowalska, Marzena Matuszak, Marianna Burda, Zofia Opalińska oraz Czesława Torba, Albina Torba i Maria Smoląg.
Napisz komentarz
Komentarze