Rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów tomaszowskiego, zamojskiego i hrubieszowskiego ukazało się 4 października. To reakcja na stwierdzenie w ciągu kilku ostatnich dni wścieklizny na terenie powiatu tomaszowskiego.
27 września wściekliznę wykryto u lisa w miejscowości Łubcze (gmina Jarczów). To było szóste ognisko tej choroby. A już 1 października główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk wścieklizny u padłego lisa w Dzierążni (gm. Krynice) i jenota poddanego eutanazji, którego znaleziono w miejscowości Poturzyn (gm. Telatyn).
CZYTAJ TEŻ: W gm. Telatyn wykryto ognisko wścieklizny! Uwaga na zwierzęta i szczepionki dla lisów
Na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 3 października Wojewoda Lubelski określił obszar zagrożony wścieklizną zwierząt obejmujący gminy: Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim; a także gminy Komarów Osada i Łabunie w powiecie zamojskim oraz gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim.
Do takiego obszaru stosowane są pewne restrykcje. Do odwołania w wymienionych gminach obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Ponadto zakaz organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
Na obszarze zagrożonym Wojewoda nakazuje za to szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia; trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu oraz pozostawianie zwierząt gospodarskich na wybiegach lub pastwiskach pod nadzorem posiadacza zwierząt.
Zakazy i nakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na tych obszarach.
W gminach na drogach publicznych i prywatnych, ścieżkach dla pieszych bądź parkingach powinny zostać ustawione czytelne tablice informujące o obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze