Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:37
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pamięć, a nie liczba rzeczy na grobie. Apel do Polaków

Niebawem groby przykryją miliony zniczy i kwiatów, również sztucznych, które po 1 listopada zamienią się w odpady. Będą musieli uporać się z nimi administratorzy cmentarzy.
Niebawem groby przykryją miliony zniczy i kwiatów, również sztucznych, które po 1 listopada zamienią się w odpady. Będą musieli uporać się z nimi administratorzy cmentarzy.
Niebawem groby przykryją miliony zniczy i kwiatów, również sztucznych, które po 1 listopada zamienią się w odpady. Będą musieli uporać się z nimi administratorzy cmentarzy.

Autor: Canva

„Corocznie nagrobki toną pod stosami zniczy i sztucznych wiązanek, które (…) stają się później tonami nieprzetwarzalnych odpadów” – przypominają autorzy apelu „Szacunek dla zmarłych i natury”

Powstał on – wyjaśnijmy – z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych.

To nie służy ekologii

„Plastik, sztuczne kwiaty, trujące substancje uwalniane przez spalanie parafiny  to wszystko nie służy ani nam, ani planecie. Czy na pewno taki sposób wyrażania szacunku dla zmarłych jest najlepszy?”  pytają autorzy apelu.

Podpisali się pod nim Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza i prezydent Białegostoku, prof. Agnieszka Piskorz-Ryń, pomysłodawczyni apelu z inicjatywy społecznej (Nie)zapomniane Cmentarze, oraz bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

CZYTAJ: Jest umowa na budowę S17 od węzła Krasnystaw Północ do węzła Izbica. Wiadomo kiedy pojedziemy tym odcinkiem

Wystarczą symboliczny znicz i naturalna wiązanka

Miliony ton śmieci rocznie – tyle ich produkują odwiedzający polskie cmentarze. Sporą ich ilość dokładamy właśnie 1 listopada, kiedy masowo odwiedzamy groby bliskich w całej Polsce. 

Z perspektywy tej liczby niezwykle ważna jest segregacja tych odpadów, która jest w zasięgu możliwości nas wszystkich. Apel ma na celu promowanie innych sposobów pielęgnowania pamięci o bliskich. 

CZYTAJ: Gm. Miączyn: Utrata prawa jazdy i 2 tys. mandatu za prędkość

Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów, zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki. Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada – zachęca prof. Agnieszka Piskorz-Ryń, cytowana przez gdamsk.pl.

Segreguj śmieci na cmentarzu

W apelu „Szacunek dla zmarłych i natury” czytamy:

„(…) przemyślmy nasze działania. W tych szczególnych dniach, zamiast nadmiaru przedmiotów – które za chwilę staną się odpadami, niszczą środowisko, okażmy pamięć w sposób bardziej świadomy i ekologiczny”. 

I dalej:

Co możesz zmienić? 

• Zapal jedną lampkę – nie potrzeba ich więcej. 

• Przynieś naturalne dekoracje – gałązki, liście, suszone kwiaty czy owoce jesieni. Unikaj sztucznych ozdób. 

• Stwórz własnoręcznie stroik z naturalnych materiałów, bez użycia plastiku czy drutu. 

• Wybieraj szklane znicze lub wykonaj własny znicz z wosku pszczelego, bądź sojowego w ceramicznej podstawce. 

• Unikaj sztucznych wiązanek, zwłaszcza tych z cementowymi doniczkami. Jeśli już je masz, używaj ich przez kolejne lata. 

• Segreguj śmieci na cmentarzu. 

Pieniądze, które zaoszczędzisz dzięki bardziej ekologicznym wyborom, przeznacz na wsparcie żywych – przekaż je na fundację chroniącą stare cmentarze, lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną”. 

Na zakończenie apelu jego autorzy przypominają:

„Pamiętajmy – dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów na ich grobach”.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama