Głosować można było przez cały wrzesień na jedno spośród dziesięciu zgłoszonych zadań, które uzyskały akceptację formalną i merytoryczną Komisji do spraw Budżetu Obywatelskiego. Na ten cel przeznaczono 200 tys. zł. Głosować mógł każdy, kto ukończył 16 rok życia. Łącznie mieszkańcy Biłgoraja oddali 976 ważnych głosów.
Najwięcej uzyskał projekt „Lodowisko dla wszystkich”, zdobywając 452 głosy. Koszt realizacji zadania został oszacowany na 200 tys. zł. Na czym polega zwycięski projekt? Lodowisko zlokalizowane przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju jest jedynym tego typu obiektem w Biłgoraju.
W sezonie zimowym, przy sprzyjających warunkach pogodowych, korzysta z niego wielu mieszkańców miasta. Doposażenie lodowiska w sprzęt taki jak urządzenia do nauki jazdy na łyżwach (stojaki i chodziki) oraz w sprzęt do odświeżania lodu umożliwi stałe utrzymanie równej tafli lodowiska, otworzy nowe możliwości i uczyni obiekt jeszcze bardziej przyjaznym i dostępnym dla wszystkich użytkowników.
Autorzy projektu – Anita Maińska i Mariusz Polowy – przekonują, że możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu przyczyni się do wzrostu aktywności fizycznej mieszkańców Biłgoraja, a także urozmaici lekcje wychowania fizycznego w biłgorajskich szkołach.
Pozostałe zadania otrzymały następującą liczbę głosów: plac zabaw przy ulicach Korczaka i Wesoła – 89 głosów; poidełka miejskie – 84 głosy; bezpieczne miasto – rozlokowanie defibrylatorów AED w Biłgoraju – 80 głosów; hala namiotowa (zadaszenie) dla publiczności na placu BCK przy scenie letniej – 49 głosów; całoroczny fortepian zewnętrzny – 56 głosów; mobilne boiska do koszykówki 3x3 dla OSiR Biłgoraj – 48 głosów; rewitalizacja placu zabaw – bezpieczna i nowoczesna przestrzeń dla naszych dzieci – 43 głosy; w pełni zautomatyzowany jednostanowiskowy szalet miejski – 33 głosy; malujemy mural Henryka Wujca – street art w Biłgoraju – 17 głosów.
Budżet obywatelski na terenie Biłgoraja funkcjonuje od 2017 roku. W 2019 roku mieszkańcy zdecydowali, że w Parku Nowakowskiego powstanie koło czerpakowe na rzece Biała Łada, do zasilania w wodę kanałów i oczek w parku. Z realizacji inwestycji jednak zrezygnowano. Powodem były zbyt wysokie koszty realizacji pomysłu. Do tego doszła pandemia koronawirusa, a co za tym idzie, uszczuplenie dochodów samorządu. W kolejnych latach, ze względu na pandemię, budżet obywatelski został zawieszony. Powrócił w 2023 roku. Dzięki niemu w Biłgoraju w tym roku stanęła tężnia solankowa. We wcześniejszych latach w ramach środków budżetu obywatelskiego wybudowano park rolkarza przy ul. Targowej oraz wymieniono oświetlenie przy ul. Nadstawnej.
Napisz komentarz
Komentarze