W tym roku kampania cukrownicza ruszyła nieco wcześniej niż w poprzednich latach. Spośród siedmiu cukrowni należących do Krajowej Grupy Spożywczej S.A., zakłady w Werbkowicach i Krasnymstawie najpóźniej rozpoczęły krojenie buraków.
Wyższe plony
– Cukrownie należące do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. rozpoczęły wcześniej bieżącą kampanię cukrowniczą, ponieważ tegoroczna zapowiada się na dłuższą niż poprzednie. Spowodowane jest to nieco wyższymi plonami buraków cukrowych z hektara. Zanosi się na to, że dostarczony przez rolników surowiec będzie wymagał dłuższego czasu na przerób – tłumaczy Dominika Cieślak, rzecznik prasowy Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
Kampania buraczana w Krajowej Grupie Spożywczej odbywa się etapami. Ustalony harmonogram pozwala na jej płynny przebieg i równomierne rozłożenie zbiorów. Pierwsze działania miały miejsce 26 sierpnia, kiedy to cukrownie w Nakle i Kluczewie rozpoczęły prace. Kolejne zakłady, w tym cukrownie w Dobrzelinie, Kruszwicy i Malborku, ruszyły 30 sierpnia. 2 września do kampanii dołączyła cukrownia w Krasnymstawie, a dzień później skup buraków rozpoczęła Cukrownia Werbkowice.
CZYTAJ TEŻ: Woreczki z nikotyną. Nowa moda ogarnęła polska szkołę
Kilka dni wcześniej, 29 sierpnia, w cukrowni w Werbkowicach odbyły się uroczystości rozpalenia pieca wapiennego, co oznacza rozpoczęcie kampanii cukrowniczej. Uczestniczyli w nich m.in. członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Witold Choiński i przedstawiciel Rady Nadzorczej Krzysztof Bojar. Gospodarzem wydarzenia była dyrekcja werbkowickiej cukrowni. Krojenie buraków dostarczonych do Cukrowni w Werbkowicach rozpoczęto 3 września.
– Produkcja cukru w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. wynosi: 2024 – ok. 1,19 mln ton, a w 2023 – ok. 1,03 mln ton. Szacowany średni plon buraków cukrowych w cukrowniach należących do KGS S.A. wynosi około 64 t/ha. Średni współczynnik polaryzacji (zawartość cukru w burakach) na dzień 6 października br. wynosi 16,8 proc. – poinformowała Kamila Brzozowska, starszy specjalista ds. PR w Biurze Komunikacji w Krajowej Grupie Spożywczej S.A.
Plony buraków z 1 hektara na obszarach kontraktacyjnych całej Krajowej Grupy Spożywczej w ciągu trzech ostatnich lat kształtowały się na poziomie od 57 t/ha do 63 t/ha. Natomiast średnia polaryzacja (zawartość cukru w burakach) w ostatnich trzech latach kształtowała się na poziomie od 15,1 do 16,7 proc.
Tegoroczna kampania cukrownicza potrwa około 115 dni i zostanie zakończona w II dekadzie stycznia przyszłego roku.
Więcej buraków, mniej plantatorów
W rozpoczętej miesiąc temu kampanii cukrownia w Werbkowicach zamierza skupić około 1,18 mln ton buraków cukrowych od 2 192 plantatorów. W 2023 r. było to około 1,185 mln ton buraków od 2 209 plantatorów. Cukrownia Werbkowice zamierza wyprodukować około 164 tys. ton cukru, a w 2023 r. produkcja cukru wyniosła około 162,5 tys. ton.
NIE PRZEGAP: Nowy numer "Kroniki Tygodnia" od wtorku w sprzedaży. Sprawdź, o czym piszemy
Z danych przekazanych przez Biuro Komunikacji KGS S.A. wynika, że na dzień 6 października średni szacowany plon buraków cukrowych na plantacjach skupionych wokół Cukrowni Werbkowice wynosi około 61,5 t/ha. Współczynnik polaryzacji cukru w burakach dostarczanych do tej cukrowni wynosi 16,3 proc. (wyniki na dzień 6 października 2024 r.).
W kampanii cukrowniczej na 2024 rok, Krajowa Grupa Spożywcza ustaliła ceny na poziomie 46,5 euro netto za tonę buraków kontraktowanych o zawartości cukru wynoszącej 16 proc. Dla buraków nadwyżkowych, które nie są objęte umową, cena wynosi 100 zł netto za tonę.
– Cena buraków cukrowych kontraktowanych w Cukrowni Werbkowice o zawartości cukru 16 proc. wynosi 198,94 zł netto za 1 tonę – sprecyzowano w informacji przekazanej przez Biuro Komunikacji w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. w Toruniu.
Napisz komentarz
Komentarze