Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:12
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Ostatnie pożegnanie Tadeusza Kopcia ps. „Bratek”. Miał 103 lata

W wieku 103 lat zmarł mjr Tadeusz Kopeć ps. „Bratek”, żołnierz Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i wieloletni zamojski ministrant. Pogrzeb odbył się 18 października w Zamościu.
Tadeusz Kopeć „Bratek” (1921-2024)
Tadeusz Kopeć „Bratek” (1921-2024)

Tadeusz Kopeć urodził się 28 czerwca 1921 r. w Złojcu (gm. Nielisz). Ojciec, Szczepan Kopeć, pracował na kolei, a matka, Katarzyna Kopeć, zajmowała się domem. Tadeusz był ich pierwszym dzieckiem. Dwa lata później urodził się brat Czesław. Matka szybko zmarła, a Szczepan Kopeć ożenił się drugi raz i doczekał się z tego związku 4 dzieci. Pan Tadeusz z wielkim szacunkiem wspominał drugą żonę ojca, Helenę Kopeć.

– Dla mnie i dla młodszego brata to nie była żadna macocha, tylko matka. Ona kochała nas po matczynemu, dbała o nas, uczyła modlitw, prowadziła do kościoła – wspominał 11 lat temu.

Mieszkali w Ruskich Piaskach, a później w Chotysławiu k. Brześcia oraz Kowlu. W 1941 r. dowiedział się, że jego dwaj bracia stryjeczni z Suśca są w Związku Walki Zbrojnej. Przedostał się do Suśca, gdzie został zaprzysiężony. Przyjął pseudonim „Bratek” i trafił do oddziału por. Mariana Wardy ps. „Polakowski”, który w 1942 r. zajmował się m.in. wysadzaniem pociągów i likwidacją tartaków w Suścu i Długim Kącie. Rok później „Bratek” z kolegami został przesunięty w okolice Telatyna, żeby pomagać tamtejszym oddziałom w walce z UPA. Brał udział m.in. w bitwie pod Posadowem. Później walczył z oddziałem niemieckim pod Biłgorajem.

Do Ruskich Piask wrócił w 1944 r. Dwa lata później się ożenił. Jego żoną została sanitariuszka z partyzantki o pseudonimie „Kora” (Zofia Kopeć zmarła w 2013 r.). Doczekali się 4 dzieci. Pan Tadeusz pracował na kolei, długo mieszkali w Ruskich Piaskach, później przenieśli się do Zamościa.

CZYTAJ TEŻ: Gm. Stary Zamość: Ogień zniszczył budynki i dwa samochody. Właścicielka liczy straty [ZDJĘCIA]

Warto dodać, że od 1933 r. – przez ponad 80 lat – Tadeusz Kopeć był ministrantem. Spotkać go można było w zamojskiej katedrze, a także w kościołach u ojców Redemptorystów i Franciszkanów. – To służba Bogu. Odpłacam się za to, że mnie zachował przy życiu, bo mogłem podczas wojny zginąć nie jeden raz. Miałem jednak krzyż na piersi – podkreślał Tadeusz Kopeć.

Przez całe życie starał się upowszechniać i krzewić etos Armii Krajowej. Uczestniczył w licznych spotkaniach z młodzieżą i mieszkańcami Zamojszczyzny. Uhonorowano go m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem „Pro Memoria”. W 2005 r. bp Jan Śrutwa wręczył panu Tadeuszowi nadany przez Ojca Świętego Jana Pawła II Medal Zasługi za Dzieło Ewangelizacji.

Żołnierz Armii Krajowej, ofiarny działacz i prezes honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, niestrudzony ministrant i wieloletni pracownik PKP zmarł 11 października w wieku 103 lat. Msza święta pogrzebowa została odprawiona 18 października w kościele ojców franciszkanów. Mjr Tadeusz Kopeć spoczął na zamojskim cmentarzu komunalnym.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama