Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:51
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Z miłością i pasją do turystyki, kultury, historii oraz Zamościa. Już od 10 lat

Nie tylko oprowadzają turystów... a jeżeli już to robią, to swoje opowieści o Zamościu i jego rozlicznych tajemnicach snują w epokowych strojach sprzed wielu, wielu lat. Nie sposób zliczyć, ile różnych projektów i inicjatyw zrealizowali członkowie Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją” przez dekadę wspólnej aktywności.
Członkowie Stowarzyszenia "Turystyka z pasją".
Przez minioną dekadę Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” tworzyli (od lewej): Grzegorz Urbański. Grzegorz Łapiński (wiceprezes), Dominika Lipska (prezes), Sylwia Jagoda i Jacek Bełz (wiceprezes).

Autor: Fot. Kazimierz Chmiel

12 października Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” świętowało 10-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie zorganizowali w Kazamacie Wschodniej Bastionu II w Zamościu.

Modny Zamość

Gdy dekadę temu zakładali Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją”, postanowili, że będą tworzyć i promować różnorodne formy turystyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego, z którym związana jest większość członków Stowarzyszenia.

Czytaj też: Starostwo wydało mapę turystyczną powiatu zamojskiego. Jest na niej wiele ciekawostek

Przez 10 minionych lat zrealizowali lub brali udział w wielu przedsięwzięciach turystyczno-kulturalnych, jak choćby czynny udział w „Szturmie Twierdzy Zamość”, Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”, Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Organizowali bezpłatne wakacyjne oprowadzania: „Czwartki z…” (Czwartki z Leśmianem, Czwartki z Niepodległą, Oblężone Czwartki). Opiekują się Bastionem II Zamojskiej Twierdzy. Tam można oglądać ich własną wystawę kostiumów historycznych „Modny Zamość”, a w miesiącach wakacyjnych „Legendę Stołu Szwedzkiego” i „Przekazanie Okupu” – dwie inscenizacje nawiązujące do XVII-wiecznej historii Zamościa.

Zwiedzającym miasto turystom udostępniają Kojec w Parku Miejskim z Makietą Zamościa. Tworzą serię internetowych filmików popularyzujących historię miasta pt. „Zamość znany i nieznany”. No i jako przewodnicy oprowadzają turystów. Ich znakiem szczególnym jest to, że robią to w strojach historycznych. Zresztą nie tylko turyści chętnie korzystają z ich wiedzy i sposobu opowiadania różnych historii związanych z Zamościem i regionem. Także tubylcy dają się im oprowadzać z nieudawaną przyjemnością, czego dowodem jest wciąż liczna frekwencja podczas „Nocnego zwiedzania Zamościa”.

Uśmiechy turystów

Podczas jubileuszowego spotkania prezes Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”, Dominika Lipska, powiedziała:

– 13 października 2014 r. wspólnie stwierdziliśmy: „tak, robimy to, będziemy promować i tworzyć różnorodne formy turystyki”. A z biegiem czasu okazało się, że również kultura nie jest nam obca. Nie przypuszczałam wtedy, że 10 lat później będę kierować do państwa te słowa, nadal jako prezes. 10 lat to wyjątkowy jubileusz, to czas refleksji nad tym, co wspólnie osiągnęliśmy, a także nad wyzwaniami, które – być może – jeszcze przed nami. Od 13 października 2014 r. budowaliśmy stowarzyszenie starając się, aby nie zgubić tej pasji, która nas połączyła i miłości do Zamościa oraz do małych ojczyzn, z których się wywodzimy. Patrząc wstecz, widzę wiele pięknych chwil, wspólnych projektów, niezapomnianych podróży. Widzę uśmiechy turystów, ich wyraz zaskoczenia i zachwytu. Przypominam sobie nasz entuzjazm, kiedy odkryliśmy tę kazamatę i radość z nagród i wyróżnień. Przypominam sobie wszystkie wzruszające i zabawne chwile. Chociażby tę z inscenizacji przekazania okupu Chmielnickiemu, grając tę tytułową postać właśnie, omal się nie „ugotowałam”, kiedy podczas negocjacji, mój zastępca w stowarzyszeniu (Jacek Bełz) rzucił do mnie: „Chmielnicki, nie bądź baba!” – z uśmiechem wspomina prezeska Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”.

– Jednak każde działanie wymaga troski i pielęgnacji, i choć wspólnie osiągnęliśmy wiele, wiem, że stać nas na jeszcze więcej. Razem naprawdę możemy więcej – już na poważnie dodaje Dominika Lipska.

Przeczytaj: Zamość: Czekając na remont ulicy... Łukasińskiego: do trzech razy sztuka?

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama