Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 18:19
Reklama
Reklama

Z miłością i pasją do turystyki, kultury, historii oraz Zamościa. Już od 10 lat

Nie tylko oprowadzają turystów... a jeżeli już to robią, to swoje opowieści o Zamościu i jego rozlicznych tajemnicach snują w epokowych strojach sprzed wielu, wielu lat. Nie sposób zliczyć, ile różnych projektów i inicjatyw zrealizowali członkowie Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją” przez dekadę wspólnej aktywności.
Członkowie Stowarzyszenia "Turystyka z pasją".
Przez minioną dekadę Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” tworzyli (od lewej): Grzegorz Urbański. Grzegorz Łapiński (wiceprezes), Dominika Lipska (prezes), Sylwia Jagoda i Jacek Bełz (wiceprezes).

Autor: Fot. Kazimierz Chmiel

12 października Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” świętowało 10-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie zorganizowali w Kazamacie Wschodniej Bastionu II w Zamościu.

Modny Zamość

Gdy dekadę temu zakładali Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją”, postanowili, że będą tworzyć i promować różnorodne formy turystyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego, z którym związana jest większość członków Stowarzyszenia.

Czytaj też: Starostwo wydało mapę turystyczną powiatu zamojskiego. Jest na niej wiele ciekawostek

Przez 10 minionych lat zrealizowali lub brali udział w wielu przedsięwzięciach turystyczno-kulturalnych, jak choćby czynny udział w „Szturmie Twierdzy Zamość”, Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”, Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Organizowali bezpłatne wakacyjne oprowadzania: „Czwartki z…” (Czwartki z Leśmianem, Czwartki z Niepodległą, Oblężone Czwartki). Opiekują się Bastionem II Zamojskiej Twierdzy. Tam można oglądać ich własną wystawę kostiumów historycznych „Modny Zamość”, a w miesiącach wakacyjnych „Legendę Stołu Szwedzkiego” i „Przekazanie Okupu” – dwie inscenizacje nawiązujące do XVII-wiecznej historii Zamościa.

Zwiedzającym miasto turystom udostępniają Kojec w Parku Miejskim z Makietą Zamościa. Tworzą serię internetowych filmików popularyzujących historię miasta pt. „Zamość znany i nieznany”. No i jako przewodnicy oprowadzają turystów. Ich znakiem szczególnym jest to, że robią to w strojach historycznych. Zresztą nie tylko turyści chętnie korzystają z ich wiedzy i sposobu opowiadania różnych historii związanych z Zamościem i regionem. Także tubylcy dają się im oprowadzać z nieudawaną przyjemnością, czego dowodem jest wciąż liczna frekwencja podczas „Nocnego zwiedzania Zamościa”.

Uśmiechy turystów

Podczas jubileuszowego spotkania prezes Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”, Dominika Lipska, powiedziała:

– 13 października 2014 r. wspólnie stwierdziliśmy: „tak, robimy to, będziemy promować i tworzyć różnorodne formy turystyki”. A z biegiem czasu okazało się, że również kultura nie jest nam obca. Nie przypuszczałam wtedy, że 10 lat później będę kierować do państwa te słowa, nadal jako prezes. 10 lat to wyjątkowy jubileusz, to czas refleksji nad tym, co wspólnie osiągnęliśmy, a także nad wyzwaniami, które – być może – jeszcze przed nami. Od 13 października 2014 r. budowaliśmy stowarzyszenie starając się, aby nie zgubić tej pasji, która nas połączyła i miłości do Zamościa oraz do małych ojczyzn, z których się wywodzimy. Patrząc wstecz, widzę wiele pięknych chwil, wspólnych projektów, niezapomnianych podróży. Widzę uśmiechy turystów, ich wyraz zaskoczenia i zachwytu. Przypominam sobie nasz entuzjazm, kiedy odkryliśmy tę kazamatę i radość z nagród i wyróżnień. Przypominam sobie wszystkie wzruszające i zabawne chwile. Chociażby tę z inscenizacji przekazania okupu Chmielnickiemu, grając tę tytułową postać właśnie, omal się nie „ugotowałam”, kiedy podczas negocjacji, mój zastępca w stowarzyszeniu (Jacek Bełz) rzucił do mnie: „Chmielnicki, nie bądź baba!” – z uśmiechem wspomina prezeska Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”.

– Jednak każde działanie wymaga troski i pielęgnacji, i choć wspólnie osiągnęliśmy wiele, wiem, że stać nas na jeszcze więcej. Razem naprawdę możemy więcej – już na poważnie dodaje Dominika Lipska.

Przeczytaj: Zamość: Czekając na remont ulicy... Łukasińskiego: do trzech razy sztuka?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama