Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:32
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nie będzie taryfy ulgowej. Prawo jazdy zabiorą na zawsze

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę przepisów drogowych na jeszcze bardziej surowe. Nie będzie już pobłażania dla kierowców, którzy je łamią.
Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę przepisów drogowych na jeszcze bardziej surowe.
Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę przepisów drogowych na jeszcze bardziej surowe.

Autor: Canva

Jednym z powodów jest statystyka wypadków. A ta poraża. W 2023 roku – jak podał Onet – na polskich drogach doszło do 20 936 wypadków, w których życie straciło 1893 osoby. 24 125 osób zostało rannych. Ponad 7 tys. osób odniosło poważne obrażenia. 

Ta statystyka najwyraźniej zadziałała na wyobraźnię urzędników Ministerstwa Infrastruktury. Ich szef, minister Dariusz Klimczak, ogłosił propozycje zmian w prawie drogowym 

Prawa jazdy już nie odzyskasz

Jedną z najbardziej dyskutowanych propozycji jest przepis umożliwiający zatrzymanie prawa jazdy na stałe. Dotyczyć ma to osób, które prowadzą pojazd mimo cofniętych uprawnień lub orzeczonego zakazu sądowego. Obecnie kara za takie przewinienie to najczęściej wydłużenie zatrzymania uprawnień do sześciu miesięcy. 

CZYTAJ TEŻ: Lubycza Królewska: Mieli ich podwieźć do sklepu, a oni ich uprowadzili, zamknęli w piwnicy, polali benzyną...

Klimczak zaproponował, żeby złamanie zakazu automatycznie skutkowało trwałą utratą prawa jazdy, bez wcześniejszych „sygnałów ostrzegawczych”.

Zero tolerancji alkoholu

Oprócz propozycji dotyczącej zatrzymywania prawa jazdy resort przedstawił także pomysły na zaostrzenie kar za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Ministerstwo chce, aby za takie przewinienia groziło bezwzględne więzienie Nowe przepisy w szczególności dotyczyłyby początkujących kierowców. 

Proponuje się również wprowadzenie zasady „zero tolerancji na alkohol”. Ten przepis objąłby osoby do 2 lat po uzyskaniu prawa jazdy. U nich nie tolerowano by nawet śladowych ilości alkoholu w organizmie. W Polsce maksymalny limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila.

CZYTAJ: Zamość: Kompletnie pijany 26-latek wiózł dzieci. Na starówce zatrzymała go policja

Noga z gazu

Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenia ostrzejszych kar za przekraczanie prędkości. Obecnie kierowcy, którzy przekraczają prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, mogą stracić prawo jazdy na pewien czas. Ministerstwo chce, aby ta zasada dotyczyła także dróg poza obszarem zabudowanym, szczególnie jednojezdniowych.

Ponadto wśród propozycji znalazł się pomysł wprowadzenia zakazu kasowania punktów karnych za najcięższe wykroczenia drogowe, chociaż na razie szczegółów tego rozwiązania nie doprecyzowano.

Prawo jazdy dla 17-latków

Wśród zaostrzeń przepisów drogowych pojawiła się jedna liberalna propozycja – umożliwienie ubiegania się o prawo jazdy osobom, które ukończyły 17 lat. Pomysł ten jest zgodny z regulacjami Unii Europejskiej i miałby na celu zwiększenie mobilności młodych osób oraz przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. 

Minister Klimczak wskazał, że młodzi kierowcy, którzy zdobyliby prawo jazdy w wieku 17 lat, mogliby zyskać większą samodzielność, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, w których komunikacja publiczna praktycznie nie istnieje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 26.10.2024 16:49
A może niech władza zajmie się usuwaniem bezsensownych ograniczeń zamiast ciągle zwiększać kary. Parę przykładów: - droga na Ulhówek. Jedna wieś jest rejonem zabudowanym, a druga identyczna niezabudowanym. - droga na Łaszczowa: podwójna ciągła przez kilometr na niemal prostym odcinku w lesie. - droga do Narola - zakręty wyprofilowane jak skocznia narciarska, - droga do Tyszowiec dziurawa jak ser, Na dokładkę progi zwalniające wszędzie, tylko nie tam, gdzie faktycznie mogą się przydać.

czytam 26.10.2024 07:22
,,Bardzo logiczne" pomysły. Młodzi kierowcy z krótkim stażem powodują chyba najwięcej wypadków więc trzeba obniżyć wiek na uzyskanie kwitów. Potem co? Pełnia praw wyborczych? Może najpierw ustawodawca uprości prawo w tym drogowe i zgodzi się na samoograniczenie immunitetu i wyrzuci do kosza jako niezgodne z Konstytucją RP wszelkie uchwały o strefach czystego transportu a pomoże stworzyć nowe zakłady pracy to jakiś efekt z korzyścią dla wszystkich będzie.

bez sensu 24.10.2024 15:10
UTRATA PRAWA JAZDY NIE ZAKAZUJE JAZDY BEZ PRAWA JAZDY !!! i tak będą jezdzic tylko że bez prawa jazdy

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama