Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Rzadko się badasz? Niedługo będziesz miał okazję to zmienić

Przechodzi je każdy pracownik, bo inaczej nie będzie mógł pracować. Badania okresowe. Wkrótce się zmienią. W pakiecie znajdzie się m.in. mammografia. I nie tylko.
Przechodzi je każdy pracownik, bo inaczej nie będzie mógł pracować. Badania okresowe. Wkrótce się zmienią. W pakiecie znajdzie się m.in. mammografia. I nie tylko.
Przechodzi je każdy pracownik, bo inaczej nie będzie mógł pracować. Badania okresowe. Wkrótce się zmienią. W pakiecie znajdzie się m.in. mammografia. I nie tylko.

Autor: Canva

Zmiany wejdą w życie od stycznia 2025 roku. Do pakietu badań, które wykonujemy standardowo, dojdą badania profilaktyczne, m.in. mammografia, cytologia oraz badanie poziomu cholesterolu. W ten sposób – jak podało RMF – medycyna pracy zastąpi likwidowany program Profilaktyka 40+. 

Te badania nie będą obligatoryjne

Pakiet zostanie uzupełniony o lipidogram i wskaźnik BMI, które pozwolą ocenić ryzyko nadwagi i problemów z cholesterolem. 

CZYTAJ TEŻ: Też chcą zarabiać na paczkomatach. Proponują podatek. Co na to klienci?

Te badania nie będą jednak obligatoryjne. Będzie to dobrowolna decyzja każdego pracownika, który pojawi się na standardowych badaniach medycyny pracy.

Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, wyjaśnił, że dodatkowe badania mają być sposobem na zwiększenie profilaktyki zdrowotnej wśród pracowników, którzy na co dzień rzadko korzystają z opieki zdrowotnej.

Wyniki badań nie wpłyną na zdolność do pracy

Co ważne – nowe badania będą miały charakter doradczy i nie będą miały wpływu na decyzje dotyczące dopuszczenia pracownika do pracy. Mammografia, lipidogram czy BMI będą zalecane, ale ich wyniki nie wpłyną na proces kwalifikacji do pracy. 

Chodzi o stworzenie dodatkowej okazji do wykonania badań, które mogą pomóc wykryć zagrożenia zdrowotne we wczesnym stadium – tłumaczył Konieczny w rozmowie z RMF FM.

Pracodawcy za to nie zapłacą

Te dodatkowe badania nie obciążą finansowo pracodawców. Będą one finansowane z pieniędzy przewidzianych na już istniejące programy profilaktyczne. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama