W sali kinowej Zamojskiej Akademii Kultury spotkali się 24 października przedstawiciele instytucji kultury, turystyki i sportu, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, przewodnicy, restauratorzy i inne osoby pracujące na rozwój turystyki w mieście i regionie, a także przedstawiciele samorządu na czele z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem.
Ku lepszemu idzie
– W lipcu było gorąco, więc ta turystyka była trochę słabsza, w sierpniu już było lepiej, we wrześniu też. Będziemy robili wszystko, by przyszły rok był jeszcze lepszy – powiedział prezydent Zamościa.
Dodał, że aktualny jest temat wykorzystania wód geotermalnych i stworzenia kompleksu „Termy Zamojskie” (to jeden z punktów jego programu wyborczego). – Przy obwodnicy Jana Pawła II i w stronę gminy woda ma między 70 a 80 stopni. Jeżeli uda nam się pozyskać środki i to zrobić, to sezon w Zamościu nam się wydłuży – stwierdził Rafał Zwolak.
CZYTAJ TEŻ: Zamość: Odsłonięto mural. To portret młodziutkiej więźniarki zamordowanej w Auschwitz-Birkenau
Zapowiedział także poszukiwania pieniędzy na rewitalizację Pałacu Zamoyskich.
Prezes LOT „Zamość i Roztocze” Wojciech Gardyga przyznał, że miniony sezon turystyczny znowu był trudny, ale życzył wszystkim „takich gości, którzy z uśmiechem będą wracać do nas”, a rzecznik prasowy prezydenta Zamościa Jacek Bełz, który od 20 lat zajmuje się w mieście turystyką, zapowiedział ponowne zbliżenie Zamościa z innymi miastami wpisanymi na Listę UNESCO, w tym z Warszawą i Krakowem.
Co piąty to Francuz
Podczas uroczystej gali ogłoszono, że Zamość odwiedziło w mijającym sezonie prawie 252 tys. turystów, co oznacza wzrost o 4,16 proc. względem poprzedniego roku.
Najwięcej osób przyjechało do Hetmańskiego Grodu z województw pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego, a jeśli chodzi o zagranicę, to zdecydowanie przeważali Francuzi (co piąty turysta zagraniczny przyjechał do Zamościa właśnie z tego kraju), a dalej Niemcy, Hiszpanie, Amerykanie, Włosi oraz Czesi. Kierunek Zamość wybrali również obywatele tak egzotycznych krajów jak Tajwan, Nowa Zelandia i Maroko. Wiodącym profilem byli turyści zorganizowani (grupy wycieczkowe), a dalej turyści indywidualni zainteresowani dziedzictwem kulturowym oraz historią regionu, rodziny z dziećmi oraz osoby poszukujące aktywnego wypoczynku (rowery, kajaki, ścieżki piesze).
CZYTAJ: Mieszkańców Zamościa czeka kolejna podwyżka. Radni podnieśli podatek od nieruchomości
Podczas gali podsumowującej sezon turystyczny przypomniano, że Zamość przyciąga turystów nie tylko zabytkowym Starym Miastem, ale również bogatą ofertą imprez kulturalno-rozrywkowych, inscenizacji historycznych oraz koncertów, spektakli, wystaw i festiwali.
Przypominajmy, że rekordowy dla Zamościa był 2019 r., kiedy to miasto odwiedziło prawie 312 tys. osób. Później przyszła pandemia, wojna na Ukrainie, inflacja itp.
Roztocze przyciąga
Zamość zawsze szedł w parze z Roztoczem i tu się nic nie zmieniło. Z przedstawionych statystyk wynika, że Punkt Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie odwiedziło w tegorocznym sezonie ok. 50 tys. osób, czyli o 8 proc. więcej niż rok temu. Według szacunków, na terenie miasta i gminy Krasnobród znajduje się w sezonie turystycznym do 2,5 tys. miejsc noclegowych, co sprawia, że Krasnobród ma najbardziej rozbudowaną bazę noclegową na Roztoczu.
Wzrasta zainteresowanie Nieliszem, który może pochwalić się największym zbiornikiem wodnym na naszym terenie. W tym roku (od czerwca do września) obłożenie miejsc noclegowych przekroczyło 62 proc. i o 5 proc. było wyższe niż przed rokiem. W okresie wakacyjnym kąpielisko „Moczydło” odwiedzało tygodniowo 3 tys. osób.
PRZECZYTAJ: Z rozkładu jazdy pociągów wypadnie połączenie Hrubieszów – Wrocław. „Hetman” dojedzie tylko do Krakowa
Powody do zadowolenia ma także Zwierzyniec. Roztoczański Park Narodowy do końca września odwiedziło 322 tys. turystów, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.
Nagrody wręczone
Prelegenci poruszyli kluczowe tematy dotyczące promocji dziedzictwa kulturowego Zamościa i Roztocza oraz rozwoju infrastruktury turystycznej. Omówiono m.in. znaczenie wpisania Zamościa na Listę UNESCO oraz rewitalizację dawnej Akademii Zamojskiej jako ważnego elementu dziedzictwa. Przedstawiono także działania na rzecz ochrony przyrody Roztocza. Podsumowanie sezonu turystycznego zakończyło się wręczeniem nagród i wyróżnień. Miasto Zamość zdobyło nagrodę „Roztoczan 2024” za utworzenie Zamojskiej Akademii Kultury, uznanej za najlepszy produkt turystyczny roku. Wyróżnienia przyznano gminie Sułów za plażę w Kulikowie, miastu i gminie Szczebrzeszyn za wieżę widokową na Wzgórzu Zamkowym oraz Roztoczańskiemu Parkowi Narodowemu z okazji jubileuszu 50-lecia.
Organizatorami wydarzenia byli LOT „Zamość i Roztocze”, Miasto Zamość oraz Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.
Napisz komentarz
Komentarze