Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:56
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kursant powinien jeździć ulicami, a nie między pachołkami. Czy Ministerstwo wykreśli plac z egzaminu?

Ministerstwo Infrastruktury jest zdeterminowane, żeby wykreślić tzw. plac z egzaminu na prawo jazdy. Czy to pożegnanie z tą częścią egzaminu?
Ministerstwo Infrastruktury jest zdeterminowane, żeby wykreślić tzw. plac z egzaminu na prawo jazdy.
Ministerstwo Infrastruktury jest zdeterminowane, żeby wykreślić tzw. plac z egzaminu na prawo jazdy.

Autor: swietokrzyskie.pro

Jak już ktoś starający się o prawo jazdy przejdzie test wiedzy, ma prawo podejść do części praktycznej egzaminu. Ten składa się z dwóch części. Najpierw jest sprawdzenie umiejętności na placu manewrowym, a następnie tzw. miasto – czyli jazda po ulicach.

To musi pokazać kursant na placu manewrowym

Jak przypomina warszawski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ta część egzaminu ma kilka obowiązkowych elementów:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (czas: maks. 5 minut), następnie przygotowanie się do jazdy,
  • uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu,
  • ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Resort chce zmienić zasady egzaminowania 

I to ma się zmienić. Ministerstwo Infrastruktury – o czym informuje już od jakiegoś czasu – zamierza zmienić zasady egzaminowania przyszłych kierowców.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: Policja widziała jak wyprzedzał na przejściu. Kontrola wykazała co jeszcze miał na sumieniu

Kilka dnie temu na stronach Ministerstwa Infrastruktury pojawiło się zamówienie publiczne na wykonanie opracowania „Analiza istniejących rozwiązań w wybranych obszarach bezpieczeństwa ruchu drogowego w niektórych krajach członkowskich UE” – podał portalsamorzadowy.pl.

Co to oznacza dla kandydatów na kierowców? 

Otóż jest to realny sygnał, że tzw. plac ma zostać wykreślony z części praktycznej egzaminu. Bo żadne przepisy UE nie wymagają, aby przyszły kierowca był testowany w taki sposób. 

Co więcej, międzynarodowa organizacja zajmująca się egzaminowaniem kierowców – CIECA – już w 2009 r. uznała, że polskie rozwiązania nie mają uzasadnienia. Egzamin na placu nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

W ocenie CIECA kursant powinien więcej godzin spędzić za kółkiem, prowadząc pojazd ulicami, a nie między pachołkami. 

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama