Rozmawiano o tym 31 października podczas konferencji prasowej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Komendant miejski PSP w Zamościu mł. bryg. Przemysław Ilczuk poinformował o zagrożeniach podczas sezonu grzewczego oraz wspomniał o obowiązkach właścicieli budynków mieszkalnych i mieszkań. Ponadto w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” wskazał na potrzebę instalowania czujników tlenku węgla i czujek dymu, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach.
CZYTAJ TEŻ: Tomaszów Lub.: Straż wynosiła z piwnicy ziemię z trutką. Ten środek można kupić "na oświadczenie"
W zeszłym roku zamojscy strażacy 92 razy wzywani byli do pożarów sadzy, a 30 razy sprawdzali obecność tlenku węgla (CO) w budynkach mieszkalnych, z czego w drugim takim przypadku o zagrożeniu mieszkańcy zostali zaalarmowani przez zainstalowane czujniki CO. Na szczęście nie było ofiar.
W tym roku już 75 razy wzywano straż pożarną do pożarów sadzy w kominach, a 6 razy do pomiarów tlenku węgla.
Aby zadbać o bezpieczeństwo – jak przekonywał komendant miejski PSP w Zamościu – należy dokonywać przeglądów technicznych instalacji gazowej, wentylacyjno-dymowej co najmniej raz w roku, usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych z częstotliwością co najmniej raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym, a w przypadku paliwa gazowego i płynnego raz na 6 miesięcy.
Poza tym należy pamiętać, by nie zakrywać kratek wentylacyjnych, a ponadto należy też usunąć materiały niebezpieczne (benzyna, rozpuszczalniki, alkohole itp.) z piwnic i ze strychów.
Napisz komentarz
Komentarze