– 60-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego złożyła w zamojskiej komendzie zawiadomienie o doprowadzeniu jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do możliwości inwestowania w kryptowaluty oraz osiągnięcia zysku z tego tytułu – zawiadamia podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło, oficer prasowy KMP Zamość.
Kobieta wyjaśniła policjantom, że w ubiegłym miesiącu zainteresowała się reklamą umieszczoną na portalu społecznościowym o możliwości zainwestowania w kryptowaluty. Wypełniła formularz, wpisując swój numer telefonu. Po pewnym czasie na komunikatorze napisał do niej mężczyzna, przesłał link, który miał uwiarygodnić prawdziwość jego licencji oraz podał numer infolinii firmy inwestycyjnej. W licznych korespondencjach opowiadał 60-latce o możliwościach inwestowania.
Za pośrednictwem innego numeru z 60-latką skontaktował się również rzekomy ekspert finansowy. Za jego namową kobieta zainstalowała na swoim telefonie dwie aplikacje umożliwiające zdalny dostęp do jej urządzenia. Zapewniał, że za pośrednictwem tych programów będzie informował ją o każdym kroku związanym z inwestowaniem pieniędzy. Pokrzywdzona po jednej z rozmów przekazała „ekspertowi” zdjęcie swojego dowodu osobistego. Mężczyzna namawiał ją do wpłacenia pieniędzy, nie spełniła jednak tych próśb.
CZYTAJ TEŻ: Tomaszów Lub.: Żartowniś podający się za żołnierza powiedział, że pod blokiem jest bomba
Dopiero w minionym tygodniu zorientowała się, że bez jej udziału ktoś wypłacił z jej konta pieniądze na łączną kwotę ponad 100 000 złotych. Przypuszczając, że wypłaty związane są z jej inwestycją w kryptowaluty 60-latka zażądała od „eksperta finansowego” zwrotu pieniędzy. Ten zgodził się, ale postawił warunek.
– Kobieta miała na jeden dzień wpłacić na konto firmy inwestycyjnej ponad 15 000 Euro. 60-latka nie spełniła tego warunku, skontaktowała się natomiast z bankiem, w którym ma konto i opowiedziała sytuację, która jej się przydarzyła. Pracownik wyjaśnił 60-latce, że padła ofiarą oszustów. Pokrzywdzona zablokowała dostęp do swojej bankowości internetowej oraz złożyła w banku reklamację dotyczącą wykonanych z jej rachunku przelewów – opisuje rzeczniczka Policji.
– Po raz kolejny apelujemy, uważajmy na fałszywe reklamy oferujące łatwy i szybki zysk dużych pieniędzy. Uważajmy też na programy do zdalnej obsługi pulpitu, które służą do kontrolowania urządzeń przez Internet – jeśli zainstalujesz je i przekażesz kod dostępu, utracisz kontrolę nad swoim telefonem czy komputerem. Jeśli nie znasz zasad funkcjonowania rynku kryptowalut – nie inwestuj w ten sposób – apeluje Krukowska-Bubiło.
Napisz komentarz
Komentarze