Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 20:54
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Wigilijne ciasta i dania z przepisów Koła Gospodyń Wiejskich w Siemierzu

Zupa rybna z pajdą przyrumienionego na oleju rzepakowym chleba, barszcz czerwony z pączkami, śledzie pod pierzynką to tylko kilka z potraw, jakie polecają Czytelnikom „Kroniki Tygodnia” członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Siemierza. Są mistrzyniami kuchni w swoich domach, więc śmiało można polegać na ich przepisach.
KGW Siemierz liczy łącznie 32 osoby. Na zdjęciu (Od lewej: Anna Rosół, Anna Urban, Agata Gargol i Celina Gwiazdowska) nie ma wszystkich członków, ale wszyscy za pośrednictwem "Kroniki Tygodnia" składają Czytelnikom życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
KGW Siemierz liczy łącznie 32 osoby. Na zdjęciu (od lewej: Anna Rosół, Anna Urban, Agata Gargol i Celina Gwiazdowska) nie ma wszystkich członków, ale wszyscy za pośrednictwem "Kroniki Tygodnia" składają Czytelnikom życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

Zupa rybna z pajdą przyrumienionego na oleju rzepakowym chleba, barszcz czerwony z pączkami, śledzie pod pierzynką to tylko kilka z potraw, jakie polecają Czytelnikom „Kroniki Tygodnia” członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Siemierza. Są mistrzyniami kuchni w swoich domach, więc śmiało można polegać na ich przepisach.

Gospodynie z Siemierza w gminie Rachanie (pow. tomaszowski) co roku przygotowują dla mieszkańców swojej wsi spotkanie opłatkowe.

– Chcemy w ten sposób zachęcić ludzi do spędzania czasu z przyjaciółmi, mieszkańcami wioski, do dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń. Jest to dawna tradycja katolicka towarzysząca Bożemu Narodzeniu. Opłatek jest symbolem zgody, pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Ludzie nie tylko łamią się opłatkiem i składają życzenia, ale też modlą się, śpiewają piosenki kościelne, kolędy, podsumowują miniony rok – mówi Anna Urban, przewodnicząca Koła Gospodyń w Siemierzu.

Na opłatkowym spotkaniu nie brakuje świątecznych potraw i ciast, które przygotowują członkinie koła. Zanim jednak będzie spotkanie dla mieszkańców, każda z pań będzie przygotowywała Wigilię w swoim domu. U każdej będą same pyszności.

Na stołach ustawione zostaną półmiski z karpiem smażonym, śledziami pod pierzynką, rybą po grecku. W wazach będą zupa rybna, kapusta z grochem i barszcz czerwony. Nie zabraknie klusków z makiem, bałabuchów, makowca i piernika z masą z kaszy manny. Pewnie jeszcze wiele innych pyszności.

Gospodynie z Siemierza podzieliły się z nami kilkoma sprawdzonymi przepisami, które mają w swoich domach od pokoleń. Warto je wypróbować.

Zupa rybna (przepis Anny Urban)

– Moja mama Krystyna Perec do zupy rybnej przygotowywała małe kromeczki chlebka swojskiego usmażonego na czerwono ze świeżo ubitego oleju rzepakowego. Ach ten smak, zapach pamiętam do dzisiaj. Ja dzisiaj sobie trochę zmodyfikowałam zupę rybną, bo podaję z grzankami czosnkowymi upieczonymi w piekarniku – mówi Anna Urban.

Składniki na zupę:

3-4 głowy karpia

½ kg fileta z pstrąga lub suma

2-3 marchewki

1 seler

2 pietruszki

1 por

Liście laurowe, ziele angielskie, cytryna, sól pieprz, natka pietruszki, lubczyk.

Wykonanie:

Do garnka wlać wodę, głowy karpia opłukać i włożyć do garnka. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, odrobinę soli i nastawić na mały ogień. Warzywa umyć, obrać i dodać do wywaru. Filet oddzielić od skóry, pokroić na małe kawałki. Gdy wywar będzie gotowy, należy wyjąć warzywa i pokroić w kostkę, a do wywaru włożyć pokrojone filety. Gotować jeszcze 15-20 min. Po ugotowaniu dodać pokrojone warzywa, doprawić do smaku solą i pieprzem, sokiem z cytryny, natką pietruszki czy lubczykiem.

Barszcz czerwony z pączkami z kapustą i grzybami (przepis Agaty Gargol)

Składniki na barszcz:

2 litry bulionu drobiowego

1 kg buraczków ćwikłowych

Czosnek, majeranek, cukier, ocet, sól, pieprz do smaku.

Pączki z kapustą i grzybami

Farsz do pączków:

2 kg kapusty kiszonej opłukać i ugotować do miękkości.

20 dkg grzybów suszonych ugotować i pokroić w drobne paseczki.

1 cebulę pokroić w kostkę i usmażyć na oleju swojskim.

Wszystkie składniki na farsz dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem (ma być pikantny).

Ciasto na pączki:

3 szkl. mleka,

1 kg mąki

8 dkg drożdży

½ margaryny, sól do smaku

Wykonanie:

Podgrzać mleko, rozpuścić drożdże, dodać mąkę, rozpuszczoną margarynę, sól i zagnieść ciasto jak na pączki. Odstawić ciasto do wyrośnięcia. Jak ciasto się podwoi, urywać ręką małe kawałki i robić kulki ciasta. W rękach wyrabiać placek, nałożyć nadzienie, skleić i uformować w kształcie krokieta. Pozostawić do wyrośnięcia. Pączki smaży się na złoty kolor na głębokim rozgrzanym oleju. Podaje się do barszczu.

Śledzie pod pierzynką (przepis Anny Rosół)

Składniki:

4-5 płatów śledzia

2 duże ziemniaki

1 cebula

1 duża marchew ugotowana

1 cytryna

1 jajko ugotowane na twardo

Majonez

Wykonanie:

Cebulę obrać, pokroić w plastry, ułożyć na dnie półmiska, skropić cytryną. Na wierzch położyć umyte i pokrojone śledzie, przykryć majonezem. Ziemniaki i marchew ugotować i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, rozłożyć na majonezie, następnie kładziemy majonez i starte jajko.

Piernik warstwowy z masą z kaszy manny (przepis Celiny Gwiazdowskiej)

Składniki:

3 szkl. mąki

1 szkl. cukru pudru

1 jajko

15 dkg margaryny

3 łyżki miodu

1 łyżeczka sody.

Z tych składników zagnieść ciasto, podzielić na cztery części i upiec w blaszce.

Masa z kaszy manny

15 dkg margaryny

15 dkg cukru

Ugotować kaszę z 1,5 szklanki mleka oraz 3 łyżek kaszy manny i cukru. 

Margarynę utrzeć, dodać ostudzoną kaszę, sok z cytryny. Przełożyć placki i ozdobić wierzch ciasta polewą.

Bałabuchy

– To swojski, pszenny chleb pieczony w piecu opalanym drewnem. Można go zrobić na słodko z kruszonką. Na święta sprawdzi się bez niej. Będzie pasował do wszystkiego –  zapewnia Anna Urban.

Składniki

1 kg mąki

8 dkg drożdży

4-5 łyżek cukru

szczypta soli

3 szkl. mleka

3 łyżki oleju lub rozpuszczonego masła

Z mleka, drożdży, soli, łyżki cukru i 2 łyżek mąki zrobić rozczyn. Gdy podrośnie, dodać resztę składników i zagnieść ciasto. Ułożyć na blaszce i odstawić do podrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem. Piec w tradycyjnym piecu około godziny lub w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WieprzTreść komentarza: Pd samego początku Rafał chciał ją wywalić. Co niektórzy o tym wiedzieli. Dziewczyna reklamę zrobiła i ktoś inny ma gotowe.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 10:07Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: Elżbieta WojtaśTreść komentarza: Ciekawe kto jest tym drugim przedsiębiorcą. Ale wszystko się okaże w praniu bo łatwo coś zniszczyć ale niesmak pozostanie. I jeszcze jedno klimat tego miejsca tworzy właścicielka tej kawiarni jej styl podejście do ludzi i szkoda tego burzyć.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ziomekTreść komentarza: Jakby Józef K. miał honor to oddał by te pieniądze dla tego biednego powiatu, on ma kasę.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Powiat zwrócił dotację, a kto ją odda powiatowi? Sprawą zajmują się śledczyAutor komentarza: ☆☆☆☆☆ ☆☆☆Treść komentarza: Skoro tak długo się czeka na drzwi. To mógł ten prezesik zlecić zamontowanie doraźnie drzwi choćby drewnianych! W niektórych spółdzielniach rzeczywiście dzieją się patologiczne sytuacje. Dlatego najlepiej nie kupować tam mieszkania! Unikać! Spolnota mieszkaniowa jak najbardziej. To najlepszy wybór na rynku wtórnym.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 06:36Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: ŻandarmTreść komentarza: Przynajmniej jest punkt ewakuacyjny. W naszych realiach to bardziej schron by się przydał niż to HCK. Bo z tego co mi wiadomo to chyba nie bardzo jest gdzie uciekać w tym niezagrożonym mieście przy frontowym. Ale przynajmniej jest się skąd ewakuowaćData dodania komentarza: 24.12.2024, 01:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Centrum komunikacyjne czeka na otwarcie. Będzie poczekalnia, kiosk, toaletyAutor komentarza: T2tTreść komentarza: Przecież to kazdy wie,tak jak każdy wie że mają tam być hamburgery żeby tylko wsadzić swojego.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 00:15Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama