Zupa rybna z pajdą przyrumienionego na oleju rzepakowym chleba, barszcz czerwony z pączkami, śledzie pod pierzynką to tylko kilka z potraw, jakie polecają Czytelnikom „Kroniki Tygodnia” członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Siemierza. Są mistrzyniami kuchni w swoich domach, więc śmiało można polegać na ich przepisach.
Gospodynie z Siemierza w gminie Rachanie (pow. tomaszowski) co roku przygotowują dla mieszkańców swojej wsi spotkanie opłatkowe.
– Chcemy w ten sposób zachęcić ludzi do spędzania czasu z przyjaciółmi, mieszkańcami wioski, do dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń. Jest to dawna tradycja katolicka towarzysząca Bożemu Narodzeniu. Opłatek jest symbolem zgody, pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Ludzie nie tylko łamią się opłatkiem i składają życzenia, ale też modlą się, śpiewają piosenki kościelne, kolędy, podsumowują miniony rok – mówi Anna Urban, przewodnicząca Koła Gospodyń w Siemierzu.
Na opłatkowym spotkaniu nie brakuje świątecznych potraw i ciast, które przygotowują członkinie koła. Zanim jednak będzie spotkanie dla mieszkańców, każda z pań będzie przygotowywała Wigilię w swoim domu. U każdej będą same pyszności.
Na stołach ustawione zostaną półmiski z karpiem smażonym, śledziami pod pierzynką, rybą po grecku. W wazach będą zupa rybna, kapusta z grochem i barszcz czerwony. Nie zabraknie klusków z makiem, bałabuchów, makowca i piernika z masą z kaszy manny. Pewnie jeszcze wiele innych pyszności.
Gospodynie z Siemierza podzieliły się z nami kilkoma sprawdzonymi przepisami, które mają w swoich domach od pokoleń. Warto je wypróbować.
Zupa rybna (przepis Anny Urban)
– Moja mama Krystyna Perec do zupy rybnej przygotowywała małe kromeczki chlebka swojskiego usmażonego na czerwono ze świeżo ubitego oleju rzepakowego. Ach ten smak, zapach pamiętam do dzisiaj. Ja dzisiaj sobie trochę zmodyfikowałam zupę rybną, bo podaję z grzankami czosnkowymi upieczonymi w piekarniku – mówi Anna Urban.
Składniki na zupę:
3-4 głowy karpia
½ kg fileta z pstrąga lub suma
2-3 marchewki
1 seler
2 pietruszki
1 por
Liście laurowe, ziele angielskie, cytryna, sól pieprz, natka pietruszki, lubczyk.
Wykonanie:
Do garnka wlać wodę, głowy karpia opłukać i włożyć do garnka. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, odrobinę soli i nastawić na mały ogień. Warzywa umyć, obrać i dodać do wywaru. Filet oddzielić od skóry, pokroić na małe kawałki. Gdy wywar będzie gotowy, należy wyjąć warzywa i pokroić w kostkę, a do wywaru włożyć pokrojone filety. Gotować jeszcze 15-20 min. Po ugotowaniu dodać pokrojone warzywa, doprawić do smaku solą i pieprzem, sokiem z cytryny, natką pietruszki czy lubczykiem.
Barszcz czerwony z pączkami z kapustą i grzybami (przepis Agaty Gargol)
Składniki na barszcz:
2 litry bulionu drobiowego
1 kg buraczków ćwikłowych
Czosnek, majeranek, cukier, ocet, sól, pieprz do smaku.
Pączki z kapustą i grzybami
Farsz do pączków:
2 kg kapusty kiszonej opłukać i ugotować do miękkości.
20 dkg grzybów suszonych ugotować i pokroić w drobne paseczki.
1 cebulę pokroić w kostkę i usmażyć na oleju swojskim.
Wszystkie składniki na farsz dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem (ma być pikantny).
Ciasto na pączki:
3 szkl. mleka,
1 kg mąki
8 dkg drożdży
½ margaryny, sól do smaku
Wykonanie:
Podgrzać mleko, rozpuścić drożdże, dodać mąkę, rozpuszczoną margarynę, sól i zagnieść ciasto jak na pączki. Odstawić ciasto do wyrośnięcia. Jak ciasto się podwoi, urywać ręką małe kawałki i robić kulki ciasta. W rękach wyrabiać placek, nałożyć nadzienie, skleić i uformować w kształcie krokieta. Pozostawić do wyrośnięcia. Pączki smaży się na złoty kolor na głębokim rozgrzanym oleju. Podaje się do barszczu.
Śledzie pod pierzynką (przepis Anny Rosół)
Składniki:
4-5 płatów śledzia
2 duże ziemniaki
1 cebula
1 duża marchew ugotowana
1 cytryna
1 jajko ugotowane na twardo
Majonez
Wykonanie:
Cebulę obrać, pokroić w plastry, ułożyć na dnie półmiska, skropić cytryną. Na wierzch położyć umyte i pokrojone śledzie, przykryć majonezem. Ziemniaki i marchew ugotować i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, rozłożyć na majonezie, następnie kładziemy majonez i starte jajko.
Piernik warstwowy z masą z kaszy manny (przepis Celiny Gwiazdowskiej)
Składniki:
3 szkl. mąki
1 szkl. cukru pudru
1 jajko
15 dkg margaryny
3 łyżki miodu
1 łyżeczka sody.
Z tych składników zagnieść ciasto, podzielić na cztery części i upiec w blaszce.
Masa z kaszy manny
15 dkg margaryny
15 dkg cukru
Ugotować kaszę z 1,5 szklanki mleka oraz 3 łyżek kaszy manny i cukru.
Margarynę utrzeć, dodać ostudzoną kaszę, sok z cytryny. Przełożyć placki i ozdobić wierzch ciasta polewą.
Bałabuchy
– To swojski, pszenny chleb pieczony w piecu opalanym drewnem. Można go zrobić na słodko z kruszonką. Na święta sprawdzi się bez niej. Będzie pasował do wszystkiego – zapewnia Anna Urban.
Składniki
1 kg mąki
8 dkg drożdży
4-5 łyżek cukru
szczypta soli
3 szkl. mleka
3 łyżki oleju lub rozpuszczonego masła
Z mleka, drożdży, soli, łyżki cukru i 2 łyżek mąki zrobić rozczyn. Gdy podrośnie, dodać resztę składników i zagnieść ciasto. Ułożyć na blaszce i odstawić do podrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem. Piec w tradycyjnym piecu około godziny lub w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Napisz komentarz
Komentarze