Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:40
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gdzie diabeł nie może...

Energiczne i zaradne. Talentów mają wiele. Realizują swoje pasje i działają na rzecz wsi, w której mieszkają. Nie poddają się przeciwnościom. Jak same mówią żartobliwie: gdzie diabeł nie może...
Gdzie diabeł nie może...

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosiółkach powstało na początku lat 70., prężnie działało do późnych lat siedemdziesiątych. Pierwszą przewodniczącą była Krystyna Olech, a po niej Stefania Romańczuk. Panie organizowały różnego rodzaju kursy m.in. gotowania, pieczenia, szycia, zajmowały się rozprowadzaniem kurcząt, krzewów ozdobnych, drzewek owocowych i nasion.  

Po zmianach ustrojowych kobiety przestały działać społecznie. Koło reaktywowało się dopiero w 2011 roku za sprawą obecnej wójt Elżbiety Stąsiek-Witkowskiej, która po objęciu urzędu wójta Gminy Telatyn zainspirowała kobiety do działania. Obecnie koło liczy 12 pań w różnym wieku. Przewodniczącą jest Iwona Żołnierzów. 

Gospodynie z Nowosiółek organizują pikniki rodzinne, spotkania okolicznościowe np. z okazji Dnia Kobiet, Andrzejek czy Wigilii. Wielkim powodzeniem cieszą się już od paru lat przygotowywane przez nie mikołajki dla dzieci, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych wsi Nowosiółki. Na tę okoliczność panie z koła co rok przygotowują różne adaptacje bajek, same wcielają się w występujące w tych bajkach postacie. 

 – Przedstawienie pof tytułem "Kopciuszek" obudziło w nas zapał artystyczny. Widowisko cieszyło się dużą popularnością nie tylko na terenie naszej gminy, lecz także w gminach sąsiednich. Idąc za ciosem przygotowywałyśmy teatrzyki kukiełkowe, skecz " Pani z KRUSU".- wyliczają panie z KGW w Nowosiółkach.

Pomimo wielu obowiązków w pracy w domu i we własnych gospodarstwach rolnych,  kobiety z Nowosiółek chętnie spotykają się w siedzibie koła i tworzą rękodzieło, które prezentują potem na kiermaszach lub wystawach okolicznościowych.

Odrywając się od życia codziennego, organizują wycieczki, spotkania integracyjne dla mieszkańców, pokazy sprzętów gospodarstwa domowego lub seanse minispa. Chętnie reprezentują gminę i swoją miejscowość, biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych, uroczystościach patriotycznych itp. 

Gospodynie z Nowosiółek są aktywne i zorganizowane. Nie poddając się przeciwnościom,   dążą do wyznaczonego przez siebie celu.

– Definiując, "gdzie diabeł nie może, tam babę pośle" – takie jesteśmy supergospodynie –  mówią gospodynie z Nowosiółek. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama