Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:08
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Żeby więcej się działo

Są aktywne i pełne pozytywnej energii, którą chętnie pożytkują ku zadowoleniu mieszkańców Oseredka. Pieką, gotują, tworzą rękodzieło, a wkrótce może będą polować na uśmiechy. Mowa o 25 paniach z Koła Gospodyń Wiejskich w Oseredku.
Żeby więcej się działo

Wszystko zaczęło się dawno temu, kiedy to kobiety spotykały się np. przy okazji różnych prac i gawędziły. Lucyna Łasocha, przewodnicząca KGW w Oseredku, uważa, że tak powstało pierwsze nieformalne koło mieszkanek Oseredka. To któremu przewodniczy powstało w marcu 2015 r. Panie od razu zaczęły odnosić sukcesy, m.in.: na Jarmarku Susieckim zdobyły pierwsze miejsce za najlepszy łakoć susiecki, a na Sobótkę Wędkarską w Krynicach zrobiły najlepszą potrawę z ryby. 

Kobiety działają nadal. Wiją wieńce dożynkowe, organizują Dzień Matki, Dzień Dziecka, andrzejki i sylwestra. Podczas festynów ich stoiska z rękodziełem, regionalnymi potrawami oraz owocowymi nalewkami i syropami cieszą się ogromnym powodzeniem. Już 6 sierpnia nadarzy się kolejna okazja do posmakowania tychże napojów i potraw. KGW Oseredek wystawi stoisko kulinarne w Baszni Dolnej na Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła. Panie wezmą udział w konkursie na kresowe jadło i potrawę z miodem. 

Dla mieszkańców Osredka pod koniec sierpnia w świetlicy wiejskiej będą organizowały kilkudniowe warsztaty (z rękodzieła, kulinarne oraz nordic-walking i aerobiku). Planują również piknik na zakończenie lata. 

– Mamy nadzieję, że z warsztatów skorzysta także młodzież. Bardzo nam zależy na międzypokoleniowej integracji mieszkańców Oseredka. Wszelkie nasze inicjatywy podporządkowane są chęciom zaangażowania w nie młodzieży i dzieci. Chcemy nauczyć ich radości z bycia aktywnym z dala od telefonu czy komputera, a przede wszystkim stworzyć im możliwość tej zmiany – mówi przewodnicząca KGW w Oseredku. Wstęp na warsztaty i piknik pod nazwą "Wsi spokojna, wsi wesoła" jest oczywiście darmowy. Na zorganizowanie spotkania panie przeznaczą środki pozyskane na ten cel w Susieckiej Studni Życzeń.

– Od dawna nosiłyśmy się z myślą, żeby w Oseredku działo się więcej. Udało się nam utworzyć koło, które daje nam możliwość stwarzania sytuacji, wydarzeń, które integrują i pozwalają odetchnąć od codziennej rutyny. Pieczemy, gotujemy, wykonujemy artystyczne dekoracje, ale chcemy czegoś jeszcze. To coś jest już sprecyzowane – będziemy starały się, żeby w naszej miejscowości był kabaret. W końcu śmiech to zdrowie, dzięki tej inicjatywie będziemy mogły połączyć przyjemne z pożytecznym – tłumaczy Lucyna Łasocha.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama