Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:14
Reklama
Reklama

Pyszności z Wielączy-Kol.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielączy-Kolonii reaktywowano w 2010 roku. Panie działają z sukcesami na terenie gminy i poza nią. Są prawdziwymi mistrzyniami w pieczeniu i gotowaniu.

Pierwszą przewodniczącą KGW w Wielaczy-Kolonii została Justyna Garbaty. W 2014 roku zastąpiła ją Teresa Waga. Od tamtej pory 23 panie w wieku od 40 do 90 lat prężnie działają, promują nie tylko swoją miejscowość, ale także gminę Szczebrzeszyn i całe Roztocze.

 – Nasze panie są zaradne, pomysłowe i bardzo chętnie podejmują każde wyzwania. To dzięki temu działalność naszego koła nie ogranicza się do terenu gminy, ale wychodzi daleko poza nią. 

Panie z Wielączy-Kolonii słyną z talentu kulinarnego. Ale też wykonują rękodzieło m.in. kwiaty, świece, dekoracje decoupage. Lubią sobie pośpiewać i potańczyć, ale szerszej publiczności prezentują jednak to, w czym czują się najlepiej. I robią to z powodzeniem. 

Podczas I Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to właśnie one były odpowiedzialne za przygotowanie potraw  i deserów dla uczestników. Królowały dania staropolskie, na które przepisy mieli okazję poznać widzowie TVP2 – bowiem krótko po zakończeniu Festiwalu gospodynie z KGW Wielącza-Kolonia występowały w kuchni "Pytania na śniadanie" u boku kucharza Grzegorza Ostrowskiego

W kwestii kulinarnej KGW z Wielączy-Kolonii może się pochwalić między innymi certyfikatami "Smaki Zamościa i Roztocza" otrzymanymi na Targach Hetmańskich, nagrodami zdobytymi na Święcie Kwitnącej Fasoli i udziałem w filmie kulinarnym Rafała Olbrychskiego, podczas którego przygotowywały tarciucha (placek z ziemniaków).

Panie z KGW w Wielączy-Kolonii współpracują m.in. z pracownikami Domu Kultury w Szczebrzeszynie, z członkami Lokalnej Grupy Działania Zamość, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie, z kadrą nauczycielską i uczniami Szkoły Podstawowej w Wielączy-Kolonii i strażakami z OSP w Wielączy. Gospodynie często służą pomocą przy przygotowaniu festynów, czasem prowadzą warsztaty rękodzieła z dziećmi, czasem zapewniają pożywne i pyszne posiłki dla większej liczby osób, a czasem tylko doradzają i towarzyszą. Dzięki temu same też zawsze mogą liczyć na pomoc, ale także mają okazję do wyjścia poza domowe obowiązki. 

Ostatnio uczestniczyły w IX Forum Kobiet Aktywnych w Bychawie i w festynie kulinarnym w Żurawnicy, a niedługo będą prezentowały swój wieniec dożynkowy oraz częstowały regionalnymi potrawami na gminnych dożynkach w Szczebrzeszynie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama