Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:11
Reklama
Reklama

Po lubczyku ich poznacie

W Gminie Lubycza Królewska działa aż 17 kół gospodyń wiejskich. Jednym spośród nich jest KGW "Lubczyk", do którego należy obecnie siedemnaście gospodarnych i utalentowanych kobiet w wieku od 60 do 80 lat. Jesienią ich koło będzie obchodziło 6-lecie istnienia.
Po lubczyku ich poznacie

KGW w Lubyczy Królewskiej istnieje wprawdzie dłużej, ale "Lubczyk" powstał prawie 6 lat temu. Jak opowiada nam Bronisława Żeleźna, przewodnicząca koła, nazwę zaczerpnięto z jednej z legend dotyczących etymologii nazwy Lubycza Królewska. Chodzi o podanie o królu Władysławie Jagielle, który to podczas polowania zabłądził w borach, zranił się, ale został uratowany przez dziewczynę zbierającą lubczyk (leczyła króla naparem z lubczyku). Król swoją wdzięczność okazał potem nadaniem wielu przywilejów mieszkańcom Lubyczy. 

Lubczyk ma więc szczególne względy, nie tylko u kucharzy, ale i u mieszkańców Lubyczy. W ogródkach pań z KGW "Lubczyk"nie mogłoby go zabraknąć. Stanowi on bowiem bazę potraw i nalewki, z których lubyckie koło słynie. Pierogi z lubczykiem oraz nalewka z lubczyka rewelacyjnie reklamują zdolności kulinarne gospodyń z "Lubczyka". Owym talentem panie ochoczo się dzielą. Na pokazy kulinarne wyjeżdżają m.in. do Lublina, ostatnio pysznych pierogów z różnym farszem, chleba z pieca i nalewki można było posmakować na spotkaniu uczestników programu międzyszkolnej wymiany międzynarodowej w ZS w Lubyczy Królewskiej. KGW "Lubczyk" wystąpiło tam w roli delegacji z gminy Lubycza i poprowadziło wśród uczestników warsztaty kulinarne, a także zaprezentowało swój talent muzyczny. 6 sierpnia gospodynie będą częstować pysznościami w Baszni Dolnej na Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła.

 Panie od samego początku bardzo aktywnie włączają się w życie kulturalne i społeczne. Organizują wycieczki, wyjazdy do teatru czy kina. Biorą udział w uroczystościach. Przygotowywały już wiele imprez, m.in. "Festiwal Magii", "Festiwal Trzech Kultur" i inne. Wkrótce będzie je można usłyszeć na dożynkach w Rudzie Żurawieckiej (nie zabraknie oczywiście wieńca dożynkowego i poczęstunku). Zaśpiewają tam swoje sztandarowe piosenki o Roztoczu, o Lubyczy i o lubczyku. Gospodynie z KGW "Lubczyk" są również uzdolnione manualnie. Niektóre z nich wykonują przepiękne pisanki czy figurki i świece z wosku. 

 – Staramy się być jak najbardziej aktywne, żeby promować całą naszą gminę i żeby nasze kulturalne i wszelkie działania pozostawiały po sobie konkretny ślad w społeczności. Daje nam to satysfakcję, a przede wszystkim siłę na życie i na realizację kolejnych pomysłów – mówi przewodnicząca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama