Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:58
Reklama
Reklama

Żywe srebro z Grabowca-Góry

Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowca-Góry ma dopiero dwa lata, ale dorównuje aktywnością kołom, których członkinie już dawno zasłynęły ze społecznej działalności.
Żywe srebro z Grabowca-Góry

Wola powołania koła w naszej miejscowości była od dawna, ale były też problemy. Na szczęście mój upór w dążeniu do celu zaowocował dwa lata temu. Od 26 lipca 2015 roku moje koleżanki i ja jesteśmy członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowcu-Górze – opowiada nam Elżbieta Czata, przewodnicząca KGW Grabowiec-Góra.

Do koła przynależy 15 pań, ale pomaga im też jeden dziarski mężczyzna – Piotr Seremak. Co tydzień spotykają się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu-Górze. Panie spełniają się artystycznie, a stworzone przez siebie prace wykorzystują do pozyskania funduszy m.in. na imprezy dla mieszkańców miejscowości. Świetnie gotują jak przystało na gospodynie (mogą pochwalić się dyplomami z konkursów kulinarnych). 

Wszystkie biorą też aktywny udział w lokalnych oraz wyjazdowych imprezach. To panie z KGW Grabowiec-Góra przy wielkiej determinacji Elżbiety Czaty zainicjowały w swojej miejscowości Dzień Pieczonego Ziemniaka. Ku uciesze starszych i młodszych 20 maja zorganizowały pierwsze w Grabowcu Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, na które przybyli również mieszkańcy Hrubieszowa i okolic. Nie tylko inicjują wydarzenia społeczno-kulturalne, ale też występują na imprezach. 

– Podglądamy skecze znanych kabaretów, modyfikujemy je i ćwiczymy. Jeśli publiczność śmieje się podczas naszych występów, oddychamy z ulgą, bo osiągnęłyśmy cel – mówi Elżbieta Czata. 

23 lipca panie z KGW Grabowiec Góra można będzie zobaczyć na scenie w Barchaczowie. Szykują skecze "Rodzice ze wsi" i "Mąż z żoną na zakupach" i na dożynkach gminnych 20 sierpnia.

1 lipca w Bychawie odbył się IX Forum Kobiet Aktywnych, w którym uczestniczyły kobiety z kół i stowarzyszeń z całej Lubelszczyzny. Jedną spośród trzech kobiet, które zdobyły statuetkę Kobiety Aktywnej Lubelszczyzny 2017, była Elżbieta Czata. 

Pani Ela była pozytywnie zaskoczona, ale wszyscy wokół nie mieli wątpliwości, że zasłużyła na ten  tytuł. 

– Staramy się przysłużyć bliższym i dalszym sąsiadom, dla tych, którzy potrzebują finansowego wsparcia organizujemy zbiórki, dla tych, których chcemy zainspirować, organizujemy nieodpłatne warsztaty rękodzieła. Mam wiele pomysłów, do realizacji których mobilizuję koleżanki. Pozyskujemy dofinansowania. Wychodzimy głównie z dobrym słowem i z chęcią pokazania, że właściwie z niczego można zrobić coś – dodaje Elżbieta Czata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama