Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:43
Reklama
Reklama

Brzezinianki z Brzezin

Panie z KGW "Brzezinianki" w Brzezinach (gm. Bełżec) koło reaktywowały 10 lat temu. Plotą palmy, wiją wianki, śpiewają, gotują i promują swoją wioskę. Dzięki nim Brzeziny mają nawet logo.
Brzezinianki z Brzezin

Działalność KGW w Brzezinach można podzielić na dwa okresy. Pierwszy ten sprzed 1989, drugi po 2007 r.

 – Były to dwa różne okresy rozwoju naszego kraju i wsi, ale w obydwu okresach Koła Gospodyń Wiejskich przyjęły za cel swojej działalności organizowanie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – mówi Jadwiga Niedbała, członkini koła.

Pierwsze KGW w Brzezinach powstało w lat 70. Jego przewodniczącą była Eugenia Wielgosz, po niej w latach 80. kołem kierowała Janina Bucior. Kiedy pod koniec lat 80.w kraju rozpoczęły się przemiany polityczne i społeczne, KGW w Brzezinach zawiesiło swoją działalność.

Na nowo panie skrzyknęli w 2007 r. Stanisław Ćwik – ówczesny dyrektor GOK-u w Bełżcu i Alicja Chmielowiec – sołtys wioski, która została też pierwszą przewodniczącą. Pracami kierowała do 2011 r. Potem kołem kierowała Teresa Gałka, od 2015 r. przewodniczącą jest  Leokadia Wielgosz.

Kobiety z KGW "Brzezinianki" aktywnie uczestniczą w życiu Brzezin, gminy i powiatu. Co roku uczestniczą w powiatowych konkursach na najpiękniejszą palmę organizowanych w parafii Bełżec oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Często zajmują czołowe miejsca, np. w ubiegłym roku ich wieniec dożynkowy zdobył II miejsce na szczeblu województwa. W 2013 roku w ramach współpracy Gminy Bełżec miastem Bełz na Ukrainie kobiety z Brzezin reprezentowały gminę za granicą, śpiewając pieśni ludowe.

Panie uczestniczą w warsztatach organizowanych przez GOK. Pozyskały środki na realizację programu "Deser na trawie", w ramach którego zbierały stare fotografie dotyczące Brzezin, a także ogłosiły konkurs na logo Brzezin. To wizytówka wioski i koła gospodyń. Członkinie KGW gromadzą też wszystkie artykuły prasowe i nagrania dotyczące ich miejscowości. Ostatnio wystąpiły z inicjatywą pomalowania przystanku autobusowego. Pomysł jest w trakcie realizacji. 10 lipca świętowały zaś jubileusz 10-lecia reaktywowania KGW w Brzezinach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama