Działalność KGW w Brzezinach można podzielić na dwa okresy. Pierwszy ten sprzed 1989, drugi po 2007 r.
– Były to dwa różne okresy rozwoju naszego kraju i wsi, ale w obydwu okresach Koła Gospodyń Wiejskich przyjęły za cel swojej działalności organizowanie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – mówi Jadwiga Niedbała, członkini koła.
Pierwsze KGW w Brzezinach powstało w lat 70. Jego przewodniczącą była Eugenia Wielgosz, po niej w latach 80. kołem kierowała Janina Bucior. Kiedy pod koniec lat 80.w kraju rozpoczęły się przemiany polityczne i społeczne, KGW w Brzezinach zawiesiło swoją działalność.
Na nowo panie skrzyknęli w 2007 r. Stanisław Ćwik – ówczesny dyrektor GOK-u w Bełżcu i Alicja Chmielowiec – sołtys wioski, która została też pierwszą przewodniczącą. Pracami kierowała do 2011 r. Potem kołem kierowała Teresa Gałka, od 2015 r. przewodniczącą jest Leokadia Wielgosz.
Kobiety z KGW "Brzezinianki" aktywnie uczestniczą w życiu Brzezin, gminy i powiatu. Co roku uczestniczą w powiatowych konkursach na najpiękniejszą palmę organizowanych w parafii Bełżec oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Często zajmują czołowe miejsca, np. w ubiegłym roku ich wieniec dożynkowy zdobył II miejsce na szczeblu województwa. W 2013 roku w ramach współpracy Gminy Bełżec miastem Bełz na Ukrainie kobiety z Brzezin reprezentowały gminę za granicą, śpiewając pieśni ludowe.
Panie uczestniczą w warsztatach organizowanych przez GOK. Pozyskały środki na realizację programu "Deser na trawie", w ramach którego zbierały stare fotografie dotyczące Brzezin, a także ogłosiły konkurs na logo Brzezin. To wizytówka wioski i koła gospodyń. Członkinie KGW gromadzą też wszystkie artykuły prasowe i nagrania dotyczące ich miejscowości. Ostatnio wystąpiły z inicjatywą pomalowania przystanku autobusowego. Pomysł jest w trakcie realizacji. 10 lipca świętowały zaś jubileusz 10-lecia reaktywowania KGW w Brzezinach.
Napisz komentarz
Komentarze