Taki piernik na herbacie przygotowują tylko kobiety Łaszczówki. Trzeba wziąć 3 szklanki mąki, 5 jajek, szklankę cukru, miodu, oleju. Dosypać 2 łyżeczki sody i łyżeczkę proszku do pieczenia. Sypnąć trochę przypraw przeznaczonych do piernika, dolać szklankę esencji herbacianej, bakalie. Jajka ubić z cukrem do białości, dodać resztę składników i zmiksować. Potem upiec 3 placki, przekładać dżemem lub masą. Pychota.
Panie z Łaszczówki w gm. Tomaszów Lubelski nie tylko wybornie pieką pierniki, ale śpiewają w Zespole Ludowym "Sąsiadeczki", który w tym roku obchodzi jubileusz 40 lecia. Twórcą zespołu jest małżeństwo Irena i Mieczysława Babiarz (pani Irena jest też szefową KGW). Przez blisko 40 lat swojej pracy artystycznej zespół zgromadził oryginalny, cenny repertuar, dokumentujący tradycję regionu tomaszowskiego. Uchronił przed zapomnieniem dawne pieśni śpiewane przez babcie i dziadków. Nie dziwią więc liczne nagrody. Choćby Brylantowy, Złoty, Srebrny i Brązowy Różaniec na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Łaszczówce i Górecku Kościelnym. Liczne wyróżnienia i nagrody zdobyte w Transgranicznym Festiwalu Pieśni o Roztoczu organizowanym co roku w Suścu, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Zamościu, Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Tomaszowskim Domu Kultury. Śpiewające panie z Łaszczówki brały też udział w eliminacjach na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Panie angażują się też w życie swojej wioski i parafii. Współorganizują noc świętojańską, współpracują ze Stowarzyszeniem Wsi Łaszczówka przy realizacji różnych projektów.
– To bardzo zaangażowane panie i do tańca i różańca – mówi Kinga Łuczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach w gminie Tomaszów Lubelski.
Napisz komentarz
Komentarze