Przypomnijmy, że chodzi o następstwa ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa nakładała na samorządy konieczność zmiany do 1 września nazwy obiektów upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny albo propagujących taki ustrój w inny sposób.
W Biłgoraju pod lupę wzięto trzy nazwy ulic: Edwarda Gronczewskiego "Przepiórki", I Armii Wojska Polskiego oraz Armii Ludowej. W przypadku dwóch pierwszych Rada Miasta podjęła już wcześniej stosowne uchwały. Ulica Gronczewskiego "Przepiórki" (jej patron był oficerem Armii Ludowej, który podczas II wojny światowej brał udział w pogromie ludności żydowskiej, a także pacyfikował wsie wspierające antykomunistyczne podziemie – przyp. red.) została przemianowana na Torową, natomiast I Armii Wojska Polskiego zmieniła nazwę na Żołnierzy Wojska Polskiego.
W przypadku Armii Ludowej, której konieczność zmiany nazwy potwierdził IPN, zorganizowano z inicjatywy burmistrza Biłgoraja dwa spotkania z mieszkańcami, podczas których wybrano dwie nowe nazwy: św. Faustyny i Kalinowa. Rada Osiedla Sitarska-Kępy przedłożyła następnie w magistracie opinię pozytywną co do tej drugiej nazwy. Za przyjęciem tej właśnie propozycji radni głosowali w środę (30 sierpnia). "Za" było 14 radnych, natomiast 5 wstrzymało się od głosu. To oznacza, że z mapy miasta znika ulica Armii Ludowej, a pojawia się Kalinowa.
Napisz komentarz
Komentarze