Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:03
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nadleśnictwo Józefów. Zapraszają do lasu

Znajdzie się tu coś dla starszych i młodszych o każdej porze roku i bez względu na pogodę. Nadleśnictwo Józefów zaprasza do lasu – najbogatszego laboratorium przyrody.
Nadleśnictwo Józefów. Zapraszają do lasu

Autor: Nadleśnictwo Józefów

Nadleśnictwo Józefów dysponuje ofertą edukacyjną dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków poczynając, na osobach dorosłych kończąc. Stanowi ją cały wachlarz działań edukacyjnych, zarówno terenowych, jak i prowadzonych w obiektach zamkniętych. Umożliwia to prowadzenie działalności edukacyjnej w ciągu całego roku, niezależnie od warunków atmosferycznych.

W ofercie nadleśnictwa znajdują się między innymi: lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem z wykorzystaniem ścieżek dydaktycznych, zajęcia w izbie edukacyjnej, spotkania z leśnikiem w szkołach.

Edukatorzy poza swoja wiedzą mają do dyspozycji szereg pomocy naukowych, takich jak tablice, filmy przyrodnicze, nagrania odgłosów zwierząt, prezentacje multimedialne i inne. Tematy spotkań są zawsze dostosowywane do wieku uczestników i okoliczności spotkania.

Nadleśnictwo Józefów stara się włączać w inicjatywy lokalne, organizuje konkursy i wystawy o tematyce przyrodniczej, uczestniczy w różnych akcjach, imprezach, festynach i targach. W ofercie nadleśnictwa znajdują się liczne publikacje, foldery i wydawnictwa, w tym najświeższe z 2015 roku: album pt. "Walory przyrodnicze Nadleśnictwa Józefów" i monografia "Historia Nadleśnictwa Józefów".

Ponadto chętnie współpracuje przy tworzeniu audycji radiowych o tematyce przyrodniczej, w tym z Katolickim Radiem Zamość i Radiem Lublin. 

 Edukacja przyrodniczo-leśna to również aktualizowana na bieżąco strona internetowa - [email protected] oraz fanpage Fb – https://www.facebook.com/nadlesnictwojozefow/.

Wszystkich, a zwłaszcza dzieci i młodzież do lasu – najbogatszego laboratorium przyrody zapraszają edukatorzy: Kazimierz OkońKrzysztof Malec oraz Eliza Gmyz – tel. 664 168 277.  

Zadzwoń lub napisz: Nadleśnictwo Józefów, ul. Leśna 46, 23-460 Józefów, [email protected].

Biuro nadleśnictwa jest czynne od pon. do pt. w godz. 7:00-15:00.

Formularz zgłoszeniowy:  do pobrania na stronie [email protected] w zakładce Edukacja – Oferta edukacyjna. 

W leśnej klasie, w Izbie przyrodniczej...

Na terenie siedziby Nadleśnictwa utworzono punkt edukacji przyrodniczo-leśnej Leśna Klasa, wyposażony w drewniane stoły i ławy, tablice informacyjne, miejsce ogniskowe oraz specjalnie zaprojektowane zadrzewienia. W tej samej lokalizacji można skorzystać z izby edukacyjnej, w tym sal: dydaktycznej i muzealnej.

Izba muzealna (przyrodnicza) - znajduje się w budynku Straży Leśnej, została wyposażona w 35 tablic o tematyce przyrodniczej oraz leśne eksponaty w postaci przekrojów drzewa, eksponatów archiwalnych z pracy leśnika, różnego rodzaju skamieniałości.

 

 Odpocznij nad Tanwią

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ścieżka edukacyjna "Nad Tanwią", biegnąca doliną rzeki Tanew po obu jej brzegach i ukazująca fragment jednego najciekawszych rezerwatów krajobrazowych Roztocza – rezerwatu "Nad Tanwią". Podczas spaceru można zobaczyć najpiękniejsze roztoczańskie wodospady zwane potocznie "szumami" lub "szypotami" oraz zapoznać się z różnorodnymi zespołami leśnymi i innymi niezwykle ciekawymi elementami przyrody. 

 

 Odwiedź Czartowe Pole

Równie interesująca jest trzecia ścieżka przyrodniczo-dydaktyczną biegnąca przez rezerwat Czartowe Pole. Podczas spaceru można odkryć tajemnice rezerwatu: malownicze wodospady na Sopocie, rzadkie gatunki roślin, ciekawe zbiorowiska leśne. Na drugim z czterech przystanków – romantyczne ruiny papierni z XVIII wieku... Ze względu na liczne walory przyrodnicze i edukacyjne, ścieżka została doceniona w ogólnopolskim konkursie "Najpiękniejsze zakątki w Polsce"! W 2016 roku wzdłuż ścieżki ustawiono nowe tablice z wieloma ciekawostkami na temat lasu. 

 

 Czeka na ciebie ścieżka Młodzie  

Czwarta i zarazem najmłodsza jest ścieżka edukacyjna "Młodzie". Trasa leży na terenie leśnictwa Króle. Ścieżka biegnie prawym brzegiem Tanwi w górę rzeki. Trasa jest dość łatwa do przejścia i nie wymaga specjalistycznego obuwia.

Na wędrowców czekają drewniane stoły i ławy, tablice edukacyjne, drewniane pomosty i kładki z poręczami, kosze na śmieci.

 

Nadleśnictwo zachęca do przejrzenia folderów ścieżek edukacyjnych: dostępne są w formie papierowej  w siedzibie Nadleśnictwa Józefów w Józefowie lub do pobrania w formie elektronicznej na stronie internetowej nadleśnictwa: [email protected] – zakładka NASZA PRACA – O NADLEŚNICTWIE –WYDAWNICTWA. Dokładne opisy ścieżek są dostępne również na portalu CZASWLAS.PL.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama