Nadleśnictwo Józefów dysponuje ofertą edukacyjną dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków poczynając, na osobach dorosłych kończąc. Stanowi ją cały wachlarz działań edukacyjnych, zarówno terenowych, jak i prowadzonych w obiektach zamkniętych. Umożliwia to prowadzenie działalności edukacyjnej w ciągu całego roku, niezależnie od warunków atmosferycznych.
W ofercie nadleśnictwa znajdują się między innymi: lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem z wykorzystaniem ścieżek dydaktycznych, zajęcia w izbie edukacyjnej, spotkania z leśnikiem w szkołach.
Edukatorzy poza swoja wiedzą mają do dyspozycji szereg pomocy naukowych, takich jak tablice, filmy przyrodnicze, nagrania odgłosów zwierząt, prezentacje multimedialne i inne. Tematy spotkań są zawsze dostosowywane do wieku uczestników i okoliczności spotkania.
Nadleśnictwo Józefów stara się włączać w inicjatywy lokalne, organizuje konkursy i wystawy o tematyce przyrodniczej, uczestniczy w różnych akcjach, imprezach, festynach i targach. W ofercie nadleśnictwa znajdują się liczne publikacje, foldery i wydawnictwa, w tym najświeższe z 2015 roku: album pt. "Walory przyrodnicze Nadleśnictwa Józefów" i monografia "Historia Nadleśnictwa Józefów".
Ponadto chętnie współpracuje przy tworzeniu audycji radiowych o tematyce przyrodniczej, w tym z Katolickim Radiem Zamość i Radiem Lublin.
Edukacja przyrodniczo-leśna to również aktualizowana na bieżąco strona internetowa - [email protected] oraz fanpage Fb – https://www.facebook.com/nadlesnictwojozefow/.
Wszystkich, a zwłaszcza dzieci i młodzież do lasu – najbogatszego laboratorium przyrody zapraszają edukatorzy: Kazimierz Okoń, Krzysztof Malec oraz Eliza Gmyz – tel. 664 168 277.
Zadzwoń lub napisz: Nadleśnictwo Józefów, ul. Leśna 46, 23-460 Józefów, [email protected].
Biuro nadleśnictwa jest czynne od pon. do pt. w godz. 7:00-15:00.
Formularz zgłoszeniowy: do pobrania na stronie [email protected] w zakładce Edukacja – Oferta edukacyjna.
W leśnej klasie, w Izbie przyrodniczej...
Na terenie siedziby Nadleśnictwa utworzono punkt edukacji przyrodniczo-leśnej Leśna Klasa, wyposażony w drewniane stoły i ławy, tablice informacyjne, miejsce ogniskowe oraz specjalnie zaprojektowane zadrzewienia. W tej samej lokalizacji można skorzystać z izby edukacyjnej, w tym sal: dydaktycznej i muzealnej.
Izba muzealna (przyrodnicza) - znajduje się w budynku Straży Leśnej, została wyposażona w 35 tablic o tematyce przyrodniczej oraz leśne eksponaty w postaci przekrojów drzewa, eksponatów archiwalnych z pracy leśnika, różnego rodzaju skamieniałości.
Odpocznij nad Tanwią
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ścieżka edukacyjna "Nad Tanwią", biegnąca doliną rzeki Tanew po obu jej brzegach i ukazująca fragment jednego najciekawszych rezerwatów krajobrazowych Roztocza – rezerwatu "Nad Tanwią". Podczas spaceru można zobaczyć najpiękniejsze roztoczańskie wodospady zwane potocznie "szumami" lub "szypotami" oraz zapoznać się z różnorodnymi zespołami leśnymi i innymi niezwykle ciekawymi elementami przyrody.
Odwiedź Czartowe Pole
Równie interesująca jest trzecia ścieżka przyrodniczo-dydaktyczną biegnąca przez rezerwat Czartowe Pole. Podczas spaceru można odkryć tajemnice rezerwatu: malownicze wodospady na Sopocie, rzadkie gatunki roślin, ciekawe zbiorowiska leśne. Na drugim z czterech przystanków – romantyczne ruiny papierni z XVIII wieku... Ze względu na liczne walory przyrodnicze i edukacyjne, ścieżka została doceniona w ogólnopolskim konkursie "Najpiękniejsze zakątki w Polsce"! W 2016 roku wzdłuż ścieżki ustawiono nowe tablice z wieloma ciekawostkami na temat lasu.
Czeka na ciebie ścieżka Młodzie
Czwarta i zarazem najmłodsza jest ścieżka edukacyjna "Młodzie". Trasa leży na terenie leśnictwa Króle. Ścieżka biegnie prawym brzegiem Tanwi w górę rzeki. Trasa jest dość łatwa do przejścia i nie wymaga specjalistycznego obuwia.
Na wędrowców czekają drewniane stoły i ławy, tablice edukacyjne, drewniane pomosty i kładki z poręczami, kosze na śmieci.
Nadleśnictwo zachęca do przejrzenia folderów ścieżek edukacyjnych: dostępne są w formie papierowej w siedzibie Nadleśnictwa Józefów w Józefowie lub do pobrania w formie elektronicznej na stronie internetowej nadleśnictwa: [email protected] – zakładka NASZA PRACA – O NADLEŚNICTWIE –WYDAWNICTWA. Dokładne opisy ścieżek są dostępne również na portalu CZASWLAS.PL.
Napisz komentarz
Komentarze