Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:43
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Wincenty Wacław Gałaszkiewicz prezes zamojskich peowiaków

Wincenty Wacław Gałaszkiewicz przed wojną był współwłaścicielem dobrze prosperującej spółki samochodowej. Prezesem powiatowym Związku Peowiaków w Zamościu. Został zamordowany podczas egzekucji w Chełmie w marcu 1944. Dziś jest postacią zapomnianą.
Wincenty Wacław Gałaszkiewicz prezes zamojskich peowiaków

"Kochana Anneczko,

W dniu Twoich imienin, jako dowód najserdeczniejszych życzeń zasyłam tą skromną wiązkę kwiatów. Przyjmij je od męża i więźnia, który niewiele więcej niż może Cię  (nieczytelne) dnia tego, jak tylko wspomnieniem. Życząc spełnienia wszystkich najlepszych życzeń Wacek.

Zamość 26 lipca 1943"

Wacek, bo tak zazwyczaj się przedstawiał Wincenty Wacław Gałaszkiewicz. Od dwóch miesięcy siedział w więzieniu w Zamościu aresztowany przez gestapo. Kiedy tylko mógł, słał listy do żony z niepokojem oczekującej kolejnych informacji. Wszystkie tytułował "Kochana Anneczko". A do żony nie zwracał się w nich inaczej niż "Kochanie". Tych kilka listów przetrwało do dziś w domowym archiwum Zofii Tiuryn, wnuczki Wincentego.

 

Wiecznie zaganiany  

Wincenty Gałaszkiewicz urodził się w 1898 roku w Zamościu. Miał czwórkę rodzeństwa: braci Wiktora i Zdzisława oraz dwie siostry Janinę (po drugiej wojnie światowej prowadziła aptekę w Sopocie) oraz Kazimierę, która wyszła za mąż za znanego zamojskiego fotografa Franciszka Obsta.

 – Młodzieńcze dzieje dziadka nie są mi do końca znane. Na pewno walczył o odzyskanie niepodległości Polski, bo przez całe dorosłe życie był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej – mówi Zofia Tiuryn.  

Wiadomo, że w latach 20. poślubił swoją daleką kuzynkę Annę Gałaszkiewicz. Owocem związku było trzech synów: Tadeusz (późniejszy lekarz), Bohdan (został rolnikiem) oraz Zbigniew (był górnikiem). Gałaszkiewiczowie mieszkali na początku przy ulicy Listopadowej na ojcowiźnie Anny. Potem, tuż przed wojną, rodzina przeniosła się do nowo wybudowanego obszernego domu przy ulicy Wiejskiej.

W dwudziestoleciu międzywojennym Wincenty był przedsiębiorcą w branży transportowej. Jednym z udziałowców Tomaszowsko-Zamojskiej Spółki Samochodowej z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim, na której czele stał Stanisław Dziuba. Latem 1939 roku spółka dysponowała 14 nowymi i 2 starymi samochodami (zarekwirowali je Rosjanie, którzy weszli na Zamojszczyznę w drugiej połowie września). Miała kursy do Tyszowiec, Żulic i koncesję na lukratywny kurs do Lwowa.  

Wincenty był też aktywnym działaczem Polskiej Organizacji Wojskowej. W latach 30. został prezesem powiatowego zarządu Związku Peowiaków w Zamościu. Tuż przed wybuchem wojny nawet radnym rady miejskiej.  

 – Babcia ciągle wspominała, że dziadka nie było w domu. Ciągle coś organizował, załatwiał. Zwoływał zebrania, gdzieś jeździł. Cały dom i gospodarka były na jej głowie. Do pomocy musiała wynajmować obcych – opowiada pani Zofia.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama