Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:14
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zmiany w samorządzie. Bez doradców i asystentów

Niedawno Sejm przyjął ustawę, w której znalazły się zapisy wprowadzające zakaz zatrudniania asystentów i doradców wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw. W naszym regionie niewiele samorządów korzysta z takich usług. Te, które zatrudniają asystentów, nie są zadowolone z planowanych zmian.
Zmiany w samorządzie. Bez doradców i asystentów

W piątek, 15 września, Sejm RP przyjął ustawę zmniejszającą zatrudnienie w administracji samorządowej. Chodzi o tzw. gabinety polityczne, czyli zatrudnianie doradców i asystentów. Teraz tej ustawie przygląda się Senat RP. Ostateczną decyzję podejmie Prezydent RP. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń i prezydent podpisze ustawę, powinna ona wejść w życie mniej więcej za miesiąc. Wtedy, w ciągu 14 dni, doradcy i asystenci będą musieli odejść z zajmowanych stanowisk. 

Prace nad nowelizacją ustawy trwały kilkanaście miesięcy. Pierwotnie ustawa o tzw. gabinetach politycznych miała objąć również administrację rządową. Ostatecznie zdecydowano, że zmiany dotyczyć będą tylko administracji niższego szczebla, czyli samorządów.

 – Po raz pierwszy od 28 lat udało się uchwalić ustawę zmniejszającą zatrudnienie w administracji! Zlikwidowaliśmy tzw. gabinety polityczne w samorządach, czyli stanowiska doradców i asystentów politycznych. Zaoszczędzimy miliony z pieniędzy podatników i ograniczymy zatrudnianie partyjniaków – nie krył swojej radości poseł Stanisław Tyszka z klubu Kukiz`15, który był pomysłodawcą zmian.

 

Doradzają tylko w Zamościu 

W naszym regionie tylko prezydent Zamościa korzysta z usług doradcy i asystentów.  W pozostałych miastach powiatowych samorządy nie zatrudniają takich osób. 

 – Wcześniej były u nas takie osoby. Pracował u nas doradca od inwestycji drogowych, ponieważ mieliśmy jakiś czas temu skomplikowane inwestycje i była potrzeba, aby ktoś koordynował i wspierał pracę urzędu w tym określonym zakresie – tłumaczy Bogdan Kowalik, sekretarz UM Biłgoraj.

 – W tej chwili nie zatrudniamy takich osób i chyba wcześniej też ich nie było. Od kiedy jestem sekretarzem nie przypominam sobie, żeby byli u nas asystenci. Nie mamy potrzeby zatrudniania asystentów – zaznacza Paweł Wojciechowski, sekretarz UM Hrubieszów.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamoscianka 29.09.2017 16:47
Pieniądze wyrzucone w błoto ileż można było nakarmić głodne dzieci nakarmić bezdomnych HAŃBA

jasiek 29.09.2017 08:51
koniec darmochy i robienia z sal obrad kiczowatego wystroju PIS tak trzymać

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama