Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 19:23
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Lew Lechistanu w Krasnobrodzie

"Był to mąż ogromny, wspaniałej tuszy i postawy, twarz miał rzymskiego cezara, a w niej potęgę, a zarazem iście monarszą dobroć i łaskawość" – pisał Henryk Sienkiewicz o Janie Sobieskim w swojej "Trylogii". "Zgoła był inny od tych wszystkich żołnierzy, niezmiernie większy, i stał wobec nich, jakoby król ptaków, orzeł, stanął wobec jastrzębi, rarogów, kobuzów".
Lew Lechistanu w Krasnobrodzie

Ten opis znali kiedyś chyba wszyscy Polacy. Jan Sobieski był przez całe wieki uważany za niemal mitycznego, niezwyciężonego bohatera, pogromcę Turków: ostatniego, wielkiego monarchę Rzeczpospolitej. Jednak nawet w jego biografii można znaleźć poważne rysy. W czasie szwedzkiego "Potopu" przeszedł np. na stronę Szwedów. Potem jednak się opamiętał. Na nasze szczęście! 

Hetman i "malowane ryło"
W 1656 r. Sobieski ukorzył się przed królem Janem Kazimierzem, prawowitym władcą naszego kraju i od tej chwili dzielnie walczył z wrogami Rzeczpospolitej. Przelewał krew w niezliczonych kampaniach przeciwko wojskom Rakoczego, Rosjanom, Kozakom, Tatarom czy Turkom. Zdobył sławę na polach bitewnych (chodzi m.in. o batalię pod Podhajcami w 1667 r.). Nie tylko tam. Słynny był także jego romans z Kazimierą  d`Arquien, żoną Jana "Sobiepana" Zamoyskiego, późniejszą królową Marysieńką (pisaliśmy o tym szeroko jakiś czas temu). Zakazane uczucie okazało się bardzo trwałe. Zaraz po śmierci "Sobiepana" Sobieski dopiął swego: wziął z upragnioną Marysieńką ślub. 

Powoli wspinał się także po szczeblach kariery. Został chorążym koronnym, potem otrzymał laskę marszałkowską, następnie tzw. buławę mniejszą (czyli został hetmanem polnym) oraz buławę wielką (czyli został  hetmanem wielkim koronnym). 
W 1672 r. ponad 80-tysięczna armia padyszacha zaatakowała nasz kraj. 16 sierpnia Turcy zdobyli Kamieniec Podolski, słynną, kresową twierdzę Rzeczpospolitej. Rzeczpospolita okazała się bezsilna. Nie potrafiliśmy zmobilizować się do obrony. Król Michał Korybut Wiśniowiecki (przez swoich przeciwników politycznych zwany złośliwie... "Malowanym ryłem") nie zrobił w tej sytuacji dosłownie nic.

W naszych granicach, z różnych stron, pojawiły się liczne oddziały wyjątkowo groźnych, tureckich sojuszników: Kozaków pod wodzą Piotra Doroszenki, hetmana kozackiego oraz sprzymierzone z nim czambuły tatarskie (w sumie było to kilkadziesiąt tysięcy wojowników). 

Zapuszczały się one na przedpola Lwowa, pod Jasło i Biecz oraz m.in. w okolicę Hrubieszowa i dalej. Palono całe wsie, mordowano ludność cywilną, wielu wzięto w jasyr... Pojawiły się nawet obawy, że Kozacy i Tatarzy dotrą do Gołębia nad Wisłą, gdzie przebywał polski król oraz niemrawo zbierające się pospolite ruszenie. 

Jak uważa historyk Zbigniew Wójcik, biograf Jana III Sobieskiego, mogło wówczas dojść do wzięcia polskiego monarchy... do niewoli. Ten zresztą lekceważył sytuację. Rozważał za to podjęcie rokowań o pokój, na warunkach najeźdźców. Rozmowy rozpoczęły się 5 października.

Czambuł
Tylko nieliczne, ale karne wojsko dowodzone przez hetmana Sobieskiego natychmiast podjęło walkę. Stało się tak m.in. dzięki apelowi skierowanemu do "Lwa Lechistanu" (taki przydomek nadali Turcy Sobieskiemu) przez garstkę senatorów. Był on... uniżony i alarmujący. Senatorowie prosili m.in. "aby (w) ostatnim nieszczęściu nie opuszczał Rzeczypospolitej i Majestatu Pańskiego (...). Jeśliby jakie urazy i niesnaski alterowały (gniewały, niepokoiły – przyp. red.) WMNaszego Mci Pana, uniżenie prosimy, racz to conservationem (dla zachowania) dobra pospolitego, a naprzód chwały Bożej i wiary świętej darować". 

5 października 1672 r. kilkutysięczne wojsko dowodzone przez Jana Sobieskiego nagle pojawiło się w okolicach Zamościa (hetman wcześniej przebywał w okolicy Krasnegostawu).

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ty panie burak ciągle mi robisz nadzieję. Po ostatnich wyborach mieli zabrać i co? I dalej wesoło pasożytujesz.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 08:34Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: AaaTreść komentarza: Cóż SB zamordowało Ks. Popiełuszkę. Teraz uśmiechnięta Polska zwraca emerytury SB. To rośnie nowe pokolenie SB.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:41Źródło komentarza: Ksiądz w ciężkim stanie. Został zaatakowany po wieczornej mszyAutor komentarza: Piszę Bo ChcęTreść komentarza: Droga ludu rozrywka a kiedy zobaczymy wreszcie medale po tych rozgrywkach ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:19Źródło komentarza: PIŁKARSKA KLASA A: Wzmocnienia będą konieczneAutor komentarza: Piszę Bo ChcęTreść komentarza: Drodzy eko AGITATORZY czas najwyższy skończyć opowiadanie BAJEK o tym jak to jest dobrze ,zielono i tanio. Jest nie dobrze i BARDZO DROGO z tymi wszystkimi rekuperacjami i ciepła pompami ! Nikt z tych eko agitatorów nie sadzi hektarów nowych drzew więc i zieleni nie przybywa w naszym otoczeniu ! Jedyną korzyść z tych wynalazków mogą odnieść tylko osoby z niskim ciśnieniem - po otrzymaniu rachunku za prąd ciśnienie tak im się podniesie że przez pół roku nie będą potrzebować tabletek na podniesienie swojego ciśnienia …Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:01Źródło komentarza: Biłgoraj: Rozmawiali o OZEAutor komentarza: KlikTreść komentarza: Jak mawiał Pawlak, " tyś głupszy niż ustawa przewiduje"Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:53Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: Piszę Bo ChęTreść komentarza: Czyżby ten młody człowiek wziął sobie do serca trend który zrodził się w Polskim narodzie ? Polaku bądź mądry przed szkodą a nie po szkodzie ! Zdał sobie sprawę z tego że rząd narodu nie obroni bo zamiast dbać o naród już myślą o ucieczki pogoni czego najlepszym przykładem jest wicepremier / minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz i jego słynny plecak ewakuacyjny …Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:51Źródło komentarza: Biłgoraj: Miał broń i amunicję
Reklama