Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:52
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Placek z dynią, przepis Barbary Pyś z Ruszowa Kolonii

Przepis nadesłany na kulinarny konkurs Kroniki Tygodnia i Delecty.
Placek z dynią, przepis Barbary Pyś z Ruszowa Kolonii

1 i 1/2 szklanki mąki pszennej

1/2 łyżeczki soli

1/2 kostki zimnego masła 

około 5 łyżek lodowatej wody

1 1/2 – 2 szklanek ugotowanej i zmiksowanej dyni (ja dałam ok. 2 szklanek, w oryginale było 1,5) 

1/4 łyżeczki soli

2/3 szklanki cukru

1 i 2/3 szklanki słodkiej śmietanki 30 % 

1 łyżeczka cynamonu

1/4 mielonej gałki muszkatołowej 

1/2 łyżeczki imbiru w proszku

2 jaja roztrzepane 

bita śmietana (do dekoracji

 

 

Na stolnicę przesiewamy mąkę z solą, dodajemy masło pokrojone w kawałeczki. Siekamy nożem przez 2 – 3 minuty, skrapiamy wodą i mieszamy widelcem. Z ciasta formujemy kulę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na ok 2. godziny. 

Po tym czasie wyciągamy ciasto z lodówki, rozwałkowujemy i wykładamy dno i boki tortownicy (jeśli używamy formy metalowej, dno możemy wyłożyć papierem do pieczenia, jeśli pieczemy, tak jak ja, w formie ceramicznej – wysmarujmy ją warstwą masła). Nakłuwamy widelcem, a dodatkowo możemy na ciasto położyć warstwę papieru do pieczenia i wysypać kulkami ceramicznymi lub fasolą.

Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni. Pieczemy ciasto przez ok. 8 minut, w połowie zdejmując warstwę papieru z fasolą/kulkami). Polecam obserwować ciasto i wyjąć je jak już się wyraźnie zarumieni. Ja wyjęłam je trochę za szybko i jak widać na zdjęciach nie wszędzie się dopiekło.  Po upieczeniu odstawiamy do ostygnięcia. 

Aby otrzymać puree z dyni, obieramy dynię, kroimy na nieduże (1-2 cm) kawałki i gotujemy w niewielkiej ilości wody (tak, aby przykrywała dno), aż dynia zmięknie. Następnie miksujemy dynię na gładką masę. Puree gotowe (nadmiar można spokojnie zamrozić). 

Przygotowujemy masę dyniową. Jajka mieszamy z cukrem, solą i przyprawami korzennymi. Dodajemy śmietankę i puree z dyni. Dokładnie mieszamy, próbujemy i w razie potrzeby doprawiamy. 

Masę przelewamy następnie na ciasto. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i pieczemy przez ok. 10 minut, po czym zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i pieczemy dalej przez ok. 35 minut. W oryginalnym przepisie jest mowa o zmniejszeniu „płomienia”, a więc przy nowocześniejszym sprzęcie radę obserwować ciasto ;) Placek jest upieczony jeśli po sprawdzeniu nożem nie zostanie na nim krem z dyni. 

Ciasto po wyjęciu z piekarnika studzimy i wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama