Tarnogród przez trzy dni (13-15 października) stał się stolicą wiejskiego teatru. Na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentowano 12 spektakli przygotowanych przez zespoły i teatry wiejskie z województw podkarpackiego, mazowieckiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i lubelskiego. – Poziom artystyczny prezentowanych spektakli był naprawdę wysoki – zauważa Władysław Dubaj, sekretarz Rady Artystycznej.
W tym roku pojawiły się zróżnicowane propozycje repertuarowe – od ludowego musicalu, przez obrazki związane ze zwyczajami i obrządkami wiejskimi, inscenizację obrzędów i prac, po ambitne propozycje dramaturgiczne. Na zakończenie sejmiku uhonorowano twórców.
Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały: zespół Janowiacy z Janowa Lubelskiego za widowisko "Prządki", Zespół Obrzędowy z Hańska (pow. włodawski) za wartości poznawcze i plastyczną urodę spektaklu "Wilia św. Jana", zespół Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin (woj. kujawsko-pomorskie) za spektakl "Wieńcowe u dziedzica na Kujawach", Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej (woj. małopolskie) za przedstawienie "Moje rzeźby ożyły" oraz Teatr Sioło z Rakszawy (woj. podkarpackie) za wzruszające i mądre – oparte na tekście Wiesława Myśliwskiego – przedstawienie "Requiem dla gospodyni".
Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego trafiły do Teatru Zza Boru z Zaboru (woj. lubuskie), Teatru Obrzędowego Witkowiacy z Witkowa (woj. kujawsko-pomorskie) i Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza (woj. świętokrzyskie). Nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie otrzymał zespół Jarzębina z Paszenek (pow. parczewski), a Nagrodę Starosty Biłgorajskiego zespół Jamniczanki z Jamnicy (woj. podkarpackie). Nagroda Burmistrza Tarnogrodu trafiła do zespołu Grabowianki z Grabowa n/Wisłą (woj. mazowieckie), a Nagroda Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego do Zespołu Góralskiego Zornica z Zakopanego.
Napisz komentarz
Komentarze