Podczas trzygodzinnego koncertu wystąpili tancerze z sześciu grup aktualnie tańczących w zespole oraz dwie grupy absolwentów. Najmłodsi tancerze mają po 6 lat, a najstarsi po 40 lat i więcej, mimo to nadal spotykają się na próbach, razem ćwiczą i tańczą podczas koncertów. Niektórzy tancerze z tych starszych po ukończeniu szkół wyjechali z Hrubieszowa. Ale na koncert galowy z okazji jubileuszu ZPiTZH nie mogli nie przyjechać. Jedna z tancerek przyjechała aż z Gdańska. W Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej tańczy od dziecka.
– Bo my nie jesteśmy tylko zespołem tańca ludowego, to miejsce spotkań kilku pokoleń tancerzy, miejsce rozwoju duchowego, pracy nad sobą, to możliwość realizacji swoich artystycznych ambicji. To również rodzina, którą łączy pasja, miłość do folkloru i Ziemi Hrubieszowskiej – tłumaczą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.
Koncert galowy zainaugurowano wspólnym odśpiewaniem z publicznością pieśni "Hrubieszowska Ty Ziemico", która dzięki licznym wykonaniom podczas koncertów ZPiTZH stała się hymnem regionalnym i wizytówką zespołu. W programie koncertu były także tańce z różnych części Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Mazowsza, Podlasia, Żywiecczyzny, Ślaska, a także pieśni serbskie, meksykańskie i taniec białoruski.
Więcej o historii hrubieszowskiego zespołu w najnowszym papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze