Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:18
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Jan i Helena Tymoszowie - nauczycielska para

On był korpulentny, ona szczupła i wysoka. On uczył języka polskiego. Ona matematyki. Byli tak różni, a tworzyli niezwykłą parę. Jan i Helena Tymoszowie byli nauczycielami w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu. Uczniowie mówili od nich dobrotliwie "Jasio" i "Gloria".
Jan i Helena Tymoszowie - nauczycielska para

Helena Tymosz zaczynała lekcje już w drzwiach klasy. Z charakterystycznym wschodnim zaśpiewem mówiła: "A dzisaj, dziewczęta będziemy omawiać sinus i cosinus".

Profesor Tymoszowa wyróżniała się bardzo wysokim wzrostem i szczupłą sylwetką. Nie chcąc dodawać sobie centymetrów, zawsze chodziła w butach na płaskim obcasie. Od wiosny do jesieni w białych skarpetkach oraz białych tenisówkach. Uczennice drugiego LO skrycie nazywały ją "Glorią" lub "Konstantynem Wielkim". Sama pani profesor swoje mało rozgarnięte uczennice nazywała wprost: "oślicami".

 – Proszę sobie wyobrazić niskiego i bardzo otyłego profesora Jana Tymosza kroczącego obok wysokiej żony. My, uczennice II LO, kochałyśmy tę oryginalną parę cudownych, przyjaznych ludzi – mówi Anna Sokołowski.

 

Profesor z Janówki

Jan Tymosz był synem Dymitra i Katarzyny. Urodził się 5 lutego 1908 r. w Janówce, niedaleko Sitna. W 1928 roku otrzymał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Zamościu. Był wzorowym uczniem. Jednym z czterech stypendystów magistratu w roku szkolnym 1927/28.

 – Kiedy zostałam uczennicą pana profesora, mój ojciec Leon Kiecana, jego rówieśnik, opowiedział mi historię z czasów podstawówki w Majdanie. Jaś Tymosz, gardząc zwykłymi zabawami chłopaków, zaszywał się letnią porą gdzieś w zaroślach z nieodłączną książką i uczył się bądź czytał. Niezwykłe to było zachowanie, skoro fama o tym objęła ładnych parę kilometrów – opowiada pani Anna.

Po skończeniu gimnazjum Jan Tymosz na studia polonistyczne najpierw pojechał na rok do Wilna, a następnie do Lwowa. W styczniu 1933 r. otrzymał tytuł magistra filozofii w zakresie filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Zarówno pracę magisterską, jak i końcowe egzaminy zaliczył na piątkę.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uczennica 14.12.2017 17:59
"Gloria" uczyła mnie matematyki i była wychowawczynią.Przyznam że tylko część klasy była zainteresowana matematyką, i tylko z nimi Pani Profesor pracowała,reszta była zajęta czym innym....

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama