Strażackie kontrole prowadzone były wspólnie ze strażą miejską i pracownikami MCPR w ramach akcji "Nie pal śmieci". Komisje weszły do 39 mieszkań komunalnych na Starym Mieście w Zamościu.
– Dokonywano pomiaru tlenku węgla, weryfikowano czy w piecach nie są spalane tworzywa sztuczne lub materiały drewnopochodne, jak również przekazywano ulotki dotyczące zakazu spalania śmieci oraz zagrożeń w sezonie grzewczym. W 20 mieszkaniach stwierdzono występowanie niewielkich ilości tlenku węgla, powodowanych często brakiem właściwej wentylacji pomieszczeń – relacjonuje mł. brygadier Andrzej Szozda, rzecznik KM PSP w Zamościu.
Dodaje, że od początku września w powiecie zamojskim doszło do 30 pożarów w budynkach mieszkalnych. W połowie z nich wystąpiły straty od kilkuset złotych do nawet 30 tys. zł. W kilkunastu przypadkach paliły się sadze w kominie.
Do najgroźniejszego zdarzenia doszło 13 listopada na ul. Weteranów, gdzie w wyniku nieszczelności pieca kaflowego i komina do wnętrza mieszkania przedostawał się dym. – Stężenie tlenku węgla było kwalifikowane jako niebezpieczne (wyniosło 525ppm). Kobieta przebywająca w mieszkaniu pierwotnie sama je opuściła, następnie źle się poczuła, strażacy podali jej tlen. Poszkodowana została przewieziona przez pogotowie do szpitala na obserwację – opowiada Szozda.
Przypomina, że tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Gaz ten powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, a w konsekwencji nawet zgon.
Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszych domów jest zainstalowanie czujnika tlenku węgla.
Strażacy przypominają też o innych, elementarnych zasadach bezpieczeństwa takich jak:
-
zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza (absolutny zakaz zasłaniania kratek wentylacyjnych), warto jest stosować nawiewniki okienne,
-
zapewnienie szczelności przewodów odprowadzających spaliny,
-
oczyszczanie kominów z zalegającej sadzy,
-
zachowanie stosownych odległości min. 1m, przy składowaniu materiałów palnych (opał, ubrania, papier) w pobliżu pieca c.o. oraz urządzeń i instalacji nagrzewających się do temperatury przekraczającej ponad 100 0C,
-
zapewnienie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych.
Napisz komentarz
Komentarze