Rachanie były miastem od 1425. Prawa miejskie utraciły po pierwszym zaborze. Z dawnej miejskości pozostało niewiele. Nie ma też jednego stałego miejsca, gdzie mieszkańcy świętują podczas gminnych imprez, uroczystości i obchodów. Dożynki, dzięki uprzejmości proboszcza miejscowego kościoła, odbywają się na łące przy kościele. Święto Truskawki (sztandarowa impreza promująca gminę) organizowane jest na placu przy Gminnej Spółdzielni. Uroczystości patriotyczne w kościele i przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury.
– Chcemy mieć rynek nawiązujący do dawnej miejskości Rachań – mówi Roman Miedziak, wójt gminy.
Według koncepcji, rynek został zaprojektowany w historycznej lokalizacji, na rozwidleniu głównych dróg, przy najważniejszych dla mieszkańców obiektach: urzędzie gminy, gminnej bibliotece publicznej, gminnym ośrodku pomocy społecznej, sklepie i dwóch przystankach autobusowych. W pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, kościół oraz bank spółdzielczy. Planiści wynajęci przez samorząd zaproponowali nową aranżacje terenu.
"Nietypowy układ komunikacyjny dzieli teren na trzy części, w których wydzielono place o funkcjach: oficjalno-reprezentatywnej przy Urzędzie Gminy i pomniku upamiętniającym żołnierzy Batalionów Chłopskich, kulturalną – przy Gminnej Bibliotece Publicznej i targowo-towarzyską w sąsiedztwie sklepu" – można przeczytać w przedstawionej mieszkańcom koncepcji.
Urząd jak się patrzy
Według modelu, budynek urzędu gminy ma zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi. Przy głównym wejściu zaprojektowana została pochylnia. Koncepcja przewiduje też remont schodów i zamontowanie barierki. Aby wyeksponować budynek urzędu gminy, projekt przewiduje częściową likwidację zieleni i uporządkowanie tej, która pozostanie. Przed budynkiem planowane jest pozostawienie pięciu drzew iglastych. Dlaczego akurat takich? Jak wyjaśniają autorzy koncepcji, iglaki nie wymagają szczególnej pielęgnacji, dodatkowo w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie można zamienić je na choinki, przyozdabiając iluminacją. W projekcie rewitalizacji znalazła się też zmiana ogrodzenia urzędu gminy. Od strony ulicy i rewitalizowanego rynku ogrodzenie wymienione ma zostać na mury oporowe, np. w postaci gabionów (elementów budowlanych wzmacniających skarpę lub nasyp).
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze