Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:50
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Nauczyciele ze szkolnego albumu

Maria Poluszyńska miała 18 lat, kiedy przyjechała spod Lwowa do Honiatycz w powiecie tomaszowskim. Była młoda, pełna zapału. Praca nauczycielki w tworzącej się polskiej szkole powszechnej w Honiatyczach była jej pierwszym poważnym wyzwaniem zawodowym.
Nauczyciele ze szkolnego albumu

Był 1 grudnia 1916 roku, kiedy w Honiatyczach zaczęła funkcjonować jednoklasowa, 3- oddziałowa mieszana szkoła powszechna. Lekcje odbywały się w dawnym budynku szkoły carskiej. To właśnie Maria Poluszyńska wzięła na siebie trud organizacji placówki i wychowywania dzieci. Z roku na rok dzieci objętych obowiązkiem szkolnym przybywało. A kiedy przestały się mieścić w dawnej szkole cerkiewnej zaczęto wynajmować izby w prywatnych domach (przez pewien czas wykorzystywano także pomieszczenia w dworze Rulikowskich, właścicieli miejscowego folwarku). 

Maria Poluszyńska przepracowała w Honiatyczach sześć lat. W 1922 roku na własną prośbę przeniosła się do Komarowa, gdzie poznała męża, dzierżawcę miejscowej apteki – Tadeusza Tomaszowskiego, z którym wzięła ślub w 1925 roku. W komarowskiej szkole uczyła do 1928 roku.

"Siłaczką" pierwszych lat szkolnych była też Kazimiera Kolasińska, która rozpoczęła pracę w szkole w 1918 roku. Kazimiera była siostrzenicą Kazimiery Rulikowskiej, żony miejscowego dziedzica. W szkole w Honiatyczach uczyła do 1927 roku, a potem została dyrektorką szkoły w Tomaszowie Lubelskim. Wyszła za mąż za lekarza Mieczysława Naramowskiego, który przed I wojną światową był nauczycielem w tajnej szkole polskiej w Honiatyczych.

 – Mieczysław Naramowski to ciekawa postać. Jako uczeń gimnazjum w Kielcach za aktywny udział w strajku szkolnym w 1905 roku został relegowany ze szkoły i przybył na Chełmszczyznę uczyć polskie dzieci. Trafił wówczas do Honiatycz, gdzie w latach 1905-1907 uczył potajemnie miejscowe dzieci pisać i czytać po polsku. Potem w czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. W wolnej Polsce ukończył studia medyczne rozpoczęte jeszcze przed wojną i został lekarzem w wojsku polskim. W 1933 roku ożenił się z Kazimierą Kolasińską, a ich ślub odbył się właśnie kościele honiatyckim – mówi Józef Niedźwiedź, absolwent szkoły, autor najnowszej publikacji "Zarys historii szkoły w Honiatyczach".

Polska szkoła w Honiatyczach powstała 1 grudnia 1916 roku. Niemal w stulecie tego wydarzenia absolwenci szkoły 30 października organizują uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem koleżeńskim. Organizatorzy spodziewają się około 300 osób, w tym niemal wszystkich żyjących nauczycieli.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.45 przy budynku szkoły w Honiatyczach, skąd uczestnicy przemaszerują do miejscowego kościoła, gdzie odbędzie się msza święta w intencji szkoły, jej absolwentów i pracowników. Później zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, zwiedzenie wystaw o historii szkoły, a także spotkanie koleżeńskie. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymają też pamiątkową publikację "Zarys historii szkoły w Honiatyczach" wydaną przez Józefa Niedźwiedzia – jednego z organizatorów obchodów jubileuszu.

Więcej o nauczycielach z honiatyckiej podstawówki przeczytasz w najnowszym wydaniu "Kroniki Tygodnia" (nr 41)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotruś 20.10.2016 11:03
Honiatycze w powiecie tomaszowskim???.

Robert Horbaczewski 20.10.2016 11:52
Tak, bo wtedy (w 1916 r.) Honiatycze należały do powiatu tomaszowskiego. Miejscowość przynależała do powiatu tomaszowskiego, także po II wojnie światowej, do 1958 roku.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama