Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:48
Reklama
Reklama

Nauczyciele ze szkolnego albumu

Maria Poluszyńska miała 18 lat, kiedy przyjechała spod Lwowa do Honiatycz w powiecie tomaszowskim. Była młoda, pełna zapału. Praca nauczycielki w tworzącej się polskiej szkole powszechnej w Honiatyczach była jej pierwszym poważnym wyzwaniem zawodowym.
Nauczyciele ze szkolnego albumu

Był 1 grudnia 1916 roku, kiedy w Honiatyczach zaczęła funkcjonować jednoklasowa, 3- oddziałowa mieszana szkoła powszechna. Lekcje odbywały się w dawnym budynku szkoły carskiej. To właśnie Maria Poluszyńska wzięła na siebie trud organizacji placówki i wychowywania dzieci. Z roku na rok dzieci objętych obowiązkiem szkolnym przybywało. A kiedy przestały się mieścić w dawnej szkole cerkiewnej zaczęto wynajmować izby w prywatnych domach (przez pewien czas wykorzystywano także pomieszczenia w dworze Rulikowskich, właścicieli miejscowego folwarku). 

Maria Poluszyńska przepracowała w Honiatyczach sześć lat. W 1922 roku na własną prośbę przeniosła się do Komarowa, gdzie poznała męża, dzierżawcę miejscowej apteki – Tadeusza Tomaszowskiego, z którym wzięła ślub w 1925 roku. W komarowskiej szkole uczyła do 1928 roku.

"Siłaczką" pierwszych lat szkolnych była też Kazimiera Kolasińska, która rozpoczęła pracę w szkole w 1918 roku. Kazimiera była siostrzenicą Kazimiery Rulikowskiej, żony miejscowego dziedzica. W szkole w Honiatyczach uczyła do 1927 roku, a potem została dyrektorką szkoły w Tomaszowie Lubelskim. Wyszła za mąż za lekarza Mieczysława Naramowskiego, który przed I wojną światową był nauczycielem w tajnej szkole polskiej w Honiatyczych.

 – Mieczysław Naramowski to ciekawa postać. Jako uczeń gimnazjum w Kielcach za aktywny udział w strajku szkolnym w 1905 roku został relegowany ze szkoły i przybył na Chełmszczyznę uczyć polskie dzieci. Trafił wówczas do Honiatycz, gdzie w latach 1905-1907 uczył potajemnie miejscowe dzieci pisać i czytać po polsku. Potem w czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. W wolnej Polsce ukończył studia medyczne rozpoczęte jeszcze przed wojną i został lekarzem w wojsku polskim. W 1933 roku ożenił się z Kazimierą Kolasińską, a ich ślub odbył się właśnie kościele honiatyckim – mówi Józef Niedźwiedź, absolwent szkoły, autor najnowszej publikacji "Zarys historii szkoły w Honiatyczach".

Polska szkoła w Honiatyczach powstała 1 grudnia 1916 roku. Niemal w stulecie tego wydarzenia absolwenci szkoły 30 października organizują uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem koleżeńskim. Organizatorzy spodziewają się około 300 osób, w tym niemal wszystkich żyjących nauczycieli.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.45 przy budynku szkoły w Honiatyczach, skąd uczestnicy przemaszerują do miejscowego kościoła, gdzie odbędzie się msza święta w intencji szkoły, jej absolwentów i pracowników. Później zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, zwiedzenie wystaw o historii szkoły, a także spotkanie koleżeńskie. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymają też pamiątkową publikację "Zarys historii szkoły w Honiatyczach" wydaną przez Józefa Niedźwiedzia – jednego z organizatorów obchodów jubileuszu.

Więcej o nauczycielach z honiatyckiej podstawówki przeczytasz w najnowszym wydaniu "Kroniki Tygodnia" (nr 41)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotruś 20.10.2016 11:03
Honiatycze w powiecie tomaszowskim???.

Robert Horbaczewski 20.10.2016 11:52
Tak, bo wtedy (w 1916 r.) Honiatycze należały do powiatu tomaszowskiego. Miejscowość przynależała do powiatu tomaszowskiego, także po II wojnie światowej, do 1958 roku.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama