Pierwsze wydanie książki "NSZZ Solidarność w Zamojskich Fabrykach Mebli w latach 1980-1990" autorstwa Eugeniusza Wilkowskiego ukazało się w 2010 roku. Zaraz po wydaniu książki, ktoś podrzucił pod drzwi mieszkania Marka Splewińskiego (byłego przewodniczącego NSZZ Solidarność Zakładu nr 3 w Zamościu) przezroczystą torbę z podniszczonymi i zawilgoconymi dokumentami związkowymi.
– Po skorodowanych spinaczach na tych dokumentach zostały tylko ślady. Kiedy zobaczyłem, co jest w środku, krzyknąłem: "Chryste Panie". Gdyby nie to, że te materiały znajdowały się w przezroczystej torbie, niewykluczone, że bym ten pakunek wyrzucił. Nie raz ktoś na klatce podrzucał śmieci – opowiada Marek Splewiński.
Z kolei dwa lata temu, podczas remontu jednego z prywatnych mieszkań w Zamościu odnaleziono skrytkę z kolejnymi dokumentami związkowymi, ukrytymi tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku.
– Wiedziałem o tej dokumentacji, ale myślałem, że zaginęła na zawsze. Te wszystkie materiały mają ogromną wartość – mówi Marek Splewiński.
Nowe wydanie książki "NSZZ Solidarność w Zamojskich Fabrykach Mebli w latach 1980-1990" rozszerzono więc o informacje pozyskane głównie z tych dwóch źródeł. Z autorami publikacji – Eugeniuszem Wilkowskim (działacz opozycji w okresie PRL, były senator, obecnie samorządowiec i nauczyciel akademicki) oraz Markiem Splewińskim – będzie można spotkać się 18 stycznia 2018 r. o godz. 16 w Książnicy Zamojskiej (ul. Kamienna 20 w Zamościu).
Napisz komentarz
Komentarze