Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:41
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Gm. Krasnobród: Będą sprzedawać wodę? Co z rozlewnią w Grabniku?

O tym, że polsko-amerykańska spółka Quincepol chce sprzedawać wodę z okolic Krasnobrodu, mieszkańcy Zamojszczyzny dowiedzieli się jeszcze w 2009 r. W Grabniku miała powstać wówczas rozlewnia i pijalnia. Na kilka lat sprawa jednak ucichła. Teraz odżyła na nowo.
Gm. Krasnobród: Będą sprzedawać wodę? Co z rozlewnią w Grabniku?

Woda z okolic Krasnobrodu od dawna słynie ze swoich właściwości. Jest smaczna, czysta oraz – jak wierzy wielu mieszkańców naszego regionu – ma właściwości lecznicze. Można się o tym przekonać, odwiedzając słynną, krasnobrodzką kapliczkę na wodzie (to miejsce znane z maryjnych objawień). Woda z bijącego tam źródełka świetnie podobno sprawdza się m.in. w dolegliwościach skórnych. Są też tacy, którzy twierdzą, iż jest w stanie przywrócić gasnącą (ale jeszcze się tlącą!) miłość. 

Zakład ze szkła i kamienia

W jaki sposób o walorach krasnobrodzkiej wody dowiedziała się się polsko-amerykańska spóła Quincepol? W 2009 r. opowiadał nam o tym Zbigniew Michalski, ówczesny wiceburmistrz Krasnobrodu. Podobno jedna z miejscowych kobiet nabrała wody ze źródła i zawiozła w butelce do siedziby owej spółki. Tam odpowiednio ją zareklamowała. Próbkę zbadano. Okazało się, że krasnobrodzka woda jest czysta, smaczna i ma znakomity skład. W efekcie szefowie spółki skontaktowali się z krasnobrodzkim UM. 

Stworzono projekt oraz zaczęto rozmawiać o zakrojonej na szeroką skalę inwestycji. Jak zapewniał Jan Danilczuk, ówczesny prezes Quincepolu spółka chciała wówczas wybudować zakład oparty na nowoczesnej technologii, ale wkomponowany w miejscowy krajobraz (miał zostać postawiony z kamienia, szkła i drewna). 

Do wydobycia krasnobrodzkiej wody mineralnej mieli być zatrudnieni znakomici fachowcy. W zakładzie miało też pracować kilkudziesięciu mieszkańców gminy. Nie tylko. Planowano także budowę laboratorium i pijalni. Całość miała pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych. Co w zamian? Po zakończeniu budowy wodę z okolic Krasnobrodu spółka chciała sprzedawać w naszym kraju, ale także w USA. Liczono na duże zyski. 

Kamień węgielny pod tę inwestycję wmurowano 16 czerwca 2009 r. Inwestor uzyskał pozwolenie wodnoprawne, ale budowa... jakoś nie ruszyła. Jak donosiła zaintrygowana tym prasa, w Grabniku powstało na gruntach należących do spółki kilka głębokich studni, a w 2014 r. inwestor przystąpił do prac ziemnych (wyrównano m.in. teren pod inwestycję). Ponadto spółka wystarała się w zamojskim Starostwie Powiatowym o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego (poprzednie wygasło). Zostało ono wydane, ale na tym się skończyło. To się jednak zmienia. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

frank 27.08.2019 23:01
Bzdura goni bzdurę w tym artykule, autor chyba był po marihuanie albo niezłych dopalaczach. Kilka rzeczywistych informacji: Firma Ouincepol nie zainteresowała się Krasnobrodem dzięki pątnikom pijącym wodę - pierwotnym planem był zakład przetwórstwa owocowego, a woda dobrej jakości była potrzebna właśnie do tego celu. Jednak gdy okazało się, że znaleziona woda ma super skład chemiczny, plany inwestycyjne zmieniono. Butelkowana woda będzie nie spod kapliczki, ale ujmowana głębinowo w miejscowości Grabnik. Na butelkowanie wody która płynie ot tak sobie żaden myślący człowiek nie pozwoliłby sobie - a jeśli krówka, która stoi 50 m wcześniej przy strumyku zechce zrobić siku, to co ? Wypijecie ? "Jedna z pań zawiozła próbkę wody do spółki" - a skąd pani wiedziała, że dwuosobowa spółka z Lublina chce w Krasnobrodzie inwestować ? Grafomania w czystej postaci ! Odkrycie tej wody o rewelacyjnym składzie chemicznym (pierwsza od ponad 100 lat odkryta woda MINERALNA w Polsce) to zasługa wielu badań jak i doświadczenia osób, które się tym zagadnieniem w latach 2002-2008 zajmowały. "Od kilku lat są robione jakieś odwierty" - nic to nie autorowi nie mówi ? Trochę uczciwości, panie Nowak. " (...) ale wszystko ostatnio jest zamknięte na głucho" - właściciel firmy wymienił w maju 2008 cały zarząd spółki, zmieniła się siedziba, a nowy szef (p. Danilczuk) potrzebował trochę czasu, żeby się w temacie rozeznać. I na niego, a nie faktycznych autorów tego sukcesu (odkrycia wody mineralnej) spłynie cały splendor. to tyle. Pozdrawiam

g 27.08.2019 23:12
To tekst z lutego 2018 roku.

kio 27.08.2019 23:24
Chyba są w tekście podane źródła informacji. I napisano o studniach głębinowych. Co się czepiać, po co pisać o jakichś dopalaczach, obrażać ludzi itd.? A Grabnik to chyba gmina Krasnobród, więc skąd niby ta woda?

zorientowany 27.08.2019 22:57
Bzdury i bajki dla naiwnych

Igros 04.09.2018 08:25
Napiszcie prosze którędy będzie wywożona owa woda.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama