Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:32
Reklama
Reklama

PO WER 2014-2020 – nowe możliwości dla ludzi młodych

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) prowadzony jest na terenie całego kraju.
PO WER 2014-2020 – nowe możliwości dla ludzi młodych

Środki na jego realizację ok. 1 704 mln euro pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). PO WER stanowi odpowiedź na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia dla osób młodych do 30 roku życia, pozostających bez zatrudnienia. Działania PO WER są realizowane w dwóch obszarach centralnym oraz regionalnym.

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy dla Działania 1.1 i Działania 1.2.

Celem szczegółowym dla Osi Priorytetowej I jest: Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).

Kto może skorzystać ze wsparcia? Osoba z kategorii NEET, osoba młoda w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki:

  • nie pracuje (bezrobotna, bierne zawodowo),

  • nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),

  • nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy) .

Z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, można korzystać na dwa sposoby: jako uczestnik realizowanych projektów oraz jako instytucja realizująca własny projekt.

Pierwszy sposób, a więc możliwość skorzystania z projektu jako uczestnik nie podlega skomplikowanym procedurom:

  • Działanie 1.1 – projekty pozakonkursowe: osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w Powiatowych lub Miejskim Urzędzie Pracy jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu oraz szkoleniu (tzw. młodzież NEET),

  • Działanie 1.2 – projekty konkursowe: osoby młode, w tym niepełnosprawne w wieku 15-29 lat bez pracy, które nie uczestniczą
    w kształceniu i szkoleniu – tzw. młodzież NEET, w tym w szczególności osoby niezarejestrowane w urzędach pracy.

Głównym celem uczestnictwa w projekcie to przede wszystkim zapewnienie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowej. Dlatego już na samym początku opracowywany jest pakiet działań, który obejmuje przede wszystkim:

  • Indywidualny Plan Działania, pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu lub poradnictwo zawodowe,

  • kontynuacja nauki dla osób młodych, wysokiej jakości szkolenia,

  • pomoc w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez: staże i praktyki,

  • zmiana lub uzupełnienie kwalifikacji pozwalające na podjęcie zatrudnienia w innym mieście, pokrycie kosztów dojazdu do pracy, zapewnienie środków na zasiedlenie,

  • pomoc osobom niepełnosprawnym zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia,

  • pomoc oraz wsparcie w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie bezzwrotnej (ramach projektów pozakonkursowych Działania 1.1)

Drugi sposób, a więc podmioty uprawnione do ubiegania się o środki na realizację projektów to:

  • Działanie 1.1 – w ramach projektów pozakonkursowych - podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki są wyłącznie powiatowe i miejski urząd pracy,

  • Działanie 1.2 – w ramach projektów konkursowych ogłaszany były konkurs, a projekty składać mogły: instytucje rynku pracy tj.: publiczne służby zatrudnienia, OHP, agencja zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa lokalnego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: romcioTreść komentarza: Dziadostwo i kalectwo z Józwą na czele.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:34Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!
Reklama