Środki na jego realizację ok. 1 704 mln euro pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). PO WER stanowi odpowiedź na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia dla osób młodych do 30 roku życia, pozostających bez zatrudnienia. Działania PO WER są realizowane w dwóch obszarach centralnym oraz regionalnym.
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy dla Działania 1.1 i Działania 1.2.
Celem szczegółowym dla Osi Priorytetowej I jest: Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
Kto może skorzystać ze wsparcia? Osoba z kategorii NEET, osoba młoda w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki:
-
nie pracuje (bezrobotna, bierne zawodowo),
-
nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
-
nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy) .
Z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, można korzystać na dwa sposoby: jako uczestnik realizowanych projektów oraz jako instytucja realizująca własny projekt.
Pierwszy sposób, a więc możliwość skorzystania z projektu jako uczestnik nie podlega skomplikowanym procedurom:
-
Działanie 1.1 – projekty pozakonkursowe: osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w Powiatowych lub Miejskim Urzędzie Pracy jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu oraz szkoleniu (tzw. młodzież NEET),
-
Działanie 1.2 – projekty konkursowe: osoby młode, w tym niepełnosprawne w wieku 15-29 lat bez pracy, które nie uczestniczą
w kształceniu i szkoleniu – tzw. młodzież NEET, w tym w szczególności osoby niezarejestrowane w urzędach pracy.
Głównym celem uczestnictwa w projekcie to przede wszystkim zapewnienie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowej. Dlatego już na samym początku opracowywany jest pakiet działań, który obejmuje przede wszystkim:
-
Indywidualny Plan Działania, pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu lub poradnictwo zawodowe,
-
kontynuacja nauki dla osób młodych, wysokiej jakości szkolenia,
-
pomoc w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez: staże i praktyki,
-
zmiana lub uzupełnienie kwalifikacji pozwalające na podjęcie zatrudnienia w innym mieście, pokrycie kosztów dojazdu do pracy, zapewnienie środków na zasiedlenie,
-
pomoc osobom niepełnosprawnym zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia,
-
pomoc oraz wsparcie w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie bezzwrotnej (ramach projektów pozakonkursowych Działania 1.1)
Drugi sposób, a więc podmioty uprawnione do ubiegania się o środki na realizację projektów to:
-
Działanie 1.1 – w ramach projektów pozakonkursowych - podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki są wyłącznie powiatowe i miejski urząd pracy,
-
Działanie 1.2 – w ramach projektów konkursowych ogłaszany były konkurs, a projekty składać mogły: instytucje rynku pracy tj.: publiczne służby zatrudnienia, OHP, agencja zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa lokalnego.
Napisz komentarz
Komentarze