Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:15
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Dzień Kobiet w Zamościu. Panie pojadą bez biletów

Zamojski Miejski Zakład Komunikacji nie zapomniał o Międzynarodowym Dniu Kobiet. W czwartek (8 marca) wszystkie panie, bez względu na wiek, będą mogły jeździć autobusami tej spółki bezpłatnie. Co jednak świętujemy?
Dzień Kobiet w Zamościu. Panie pojadą bez biletów
1912 rok. Parada sufrażystek w Nowym Jorku.

Autor: Wikipedia

Jeszcze sto lat temu kobietom – jak mówiono "w męskim świecie" nie żyło się zbyt dobrze. To się powoli zmieniało, bo na początku XX w. panie zaczęły dzielnie walczyć o swoje prawa. Powstały wówczas pierwsze, kobiece organizacje (m.in. Społeczno-Polityczna Unię Kobiet: jej członkinie zwano potem sufrażystkami). Panie domagały się przede wszystkim przyznania praw wyborczych. Niektóre w ramach protestów przykuwały się łańcuchami do ogrodzeń, wybijały szyby wystawowe lub organizowały strajki głodowe. 

W 1904 r. powołano w Berlinie Światowy Związek na Rzecz Praw Wyborczych Kobiet. Do związku szybko przystąpiły tysiące pań z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Norwegii, Danii, Szwecji, Nowej Zelandii i wielu innych krajów. W jakim celu? Kobiety domagały się od rządów swoich państw "praw człowieka i obywatela". I były tego efekty! 

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się 19 marca 1911 r. w Niemczech, Szwajcarii, Danii i Austrii. Była to jedna z największych demonstracji, które zorganizowano w ówczesnej Europie. Jednak to dopiero I wojna światowa (paradoksalnie) pomogła "kobiecej sprawie". Zmieniła ona "społeczny punkt widzenia na możliwości pań", które z powodzeniem zastąpiły mężczyzn w wielu dziedzinach. 

W 1918 r. brytyjski parlament przyznał kobietom prawa wyborcze. W tym samym roku otrzymały je także panie z Austrii, Niemiec, Rosji oraz Polski. 
Kobiety stawały się powoli pełnoprawnymi obywatelkami swoich społeczeństw. Dzisiaj nimi naprawdę są, chociaż wiele pań uważa, że... nadal jest jeszcze o co walczyć, ze jest jeszcze wiele do zrobienia (np. na rynku pracy). 

Czy to prawda? Panie mogą się na ten temat zastanowić jadąc np. w Dzień Kobiet – bezpłatnie – autobusami MZK.

Czytaj więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama