Na początek może kilka słów na zachętę w stronę potraw ze śledzia. Dlaczego śledzie są takie cenne? Bo są tłuste i niskokaloryczne jednocześnie. Stanowią bogate źródło białka, witamin, oraz kwasów OMEGA 3. Zawarty w nich potas pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek oraz poprawia koncentrację.
PROPOZYCJA I
Składniki:
Świeże śledzie, kolendra, limonka, ogórek kiszony, czerwona cebula, bagietka, majonez, sól, pieprz, oliwa.
Dutki wyfiletować i oczyścić. Następnie pokroić na drobne, cieniutki paseczki. Śledzia przekładamy do miski a następnie doprawiamy kolendrą. Bagietkę kroimy na małe kawałeczki. Skraplamy odrobiną oliwy. Można trochę podpiec, aby zrobiły się chrupiące. Dodajemy ogórek kiszony bądź marynowany w zależności od upodobań, pokrojony w cieniutkie paseczki. Na koniec dodajemy posiekaną drobno czerwoną cebulę. Przyprawiamy solą, pieprzem i jedną łyżką majonezu. Skraplamy całość sokiem z limonki, następnie całość mieszamy. Podajemy na grzankach ;)
PROPOZYCJA II
PIEPRZOWO-KREMOWA ZUPA ŚLEDZIOWA
Składniki:
Świeże śledzie, zielony pieprz, czosnek, cebula, czerwona papryka, słodka mielona papryka, ostra mielona papryka, pomidory z puszki, limonka, majonez, kwaśna śmietana, natka pietruszki, ocet, sól, pieprz, olej
Śledzie wypatroszyć, wyczyścić, obmyć a następnie pokroić w drobniejsze kawałki.
Zaczynamy od smażenia w niewielkiej ilości oleju: cebuli pokrojonej w drobniejszą kostkę oraz czosnku. Po chwili dorzucamy świeżą paprykę również pokrojoną w kostkę. Dorzucamy odrobinę zielonego pieprzu, a następnie pokrojonego w pierścienie śledzia. Całość chwilę przesmażamy, podduszamy. Doprawiamy całość dwoma rodzajami papryki: słodką i ostrą (ostrej dodajemy nieco mniej). Dodajemy troszkę soli, a następnie kilka łyżek pomidorów z puszki bądź świeżych. Całość skropić startą skórką z limonki. Zalać wodą. Gotować minimum pół godziny, tak żeby rozgotować całego śledzia.
Do zupy przygotowujemy oddzielnie sos z zielonego pieprzu. Do miski wlać 2, 3 łyki majonezu i 2, 3 łyżki śmietany. Dorzucić zielony pieprz, startą skórkę oraz odrobinę soku z limonki, a następnie jeden drobno posiekany ząbek czosnku. i drobno pokrojoną natkę pietruszki. Wszystko przyprawić odrobiną soli i pieprzu. Dodać troszkę octu. Ja dodaję z macierzanki piaskowej. Całość mieszamy. Sos powinien być gęsty, tak by mógł utrzymać się na powierzchni zupy.
Zupę po ugotowaniu zblendować. Nałożyć na talerz. Całość ozdobić łyżką sosu śmietanowo majonezowego.
PROPOZYCJA III
CHRUPIĄCE ŚLEDZIE PODANE W TOWARZYSTWIE KECZUPU
Składniki:
śledzie, mąka pszenna, mąka ryżowa, proszek do pieczenia, zimna woda, majonez, keczup, szczypior, czerwona papryka, olej do smażenia, sól, pieprz
Przygotowanie śledzia w tempurze: Sporządzić mieszankę mąki pszennej, ryżowej z odrobiną proszku do pieczenia (bądź użyć gotowej mieszanki do tempury). Aby tempura wyszła dobra należy dolewać bardzo zimną wodę, bądź dodać kilka kostek lodu. Następnie rozrabiamy ciasto do konsystencji naleśnikowej.
Ciasto na chwilę odstawiamy. Zaczynamy przygotowywać rybę. Można użyć dowolnej. Ja używam śledzi. Śledzie przygotowujemy w całości, aby można było zanurzyć delikatnie w sosie.
Śledzie oczyścić, umyć i osuszyć. Rozgrzać sporą ilość oleju, gdyż ryby będą smażone w głębokim oleju. Obtaczamy śledzie w cieście, następnie wrzucamy do rozgrzanego oleju. Całość smażyć do zrumienienia się ciasta na rybie. Tuszki śledzia przekładamy na papierowy ręcznik aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
Sos: Odrobinę majonezu, dużą ilość keczupu, drobno pokrojony szczypior i czerwoną paprykę pokrojoną w bardzo drobną kosteczkę przekładamy do miski. Całość mieszamy.
Śledzie oraz sos przekładamy na talerz. Dekorujemy szczypiorkiem bądź bazylią.
Napisz komentarz
Komentarze