Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:45
Reklama
Reklama

Makiełki, przepis Artura Łodziewskiego z Lipna

Na świątecznym stole w moim domu nie może zabraknąć makiełek. Cała moja rodzina z dziada pradziada pochodzi z Wielkopolski. Ta rdzennie wielkopolska potrawa z maku i bakalii, przyrządzanych z dodatkiem lekkiego pieczywa lub klusek, niekiedy makaronu. Makową masę przyrządza się na bazie m.in. masła, miodu lub cukru, migdałów, orzechów, rodzynek, skórki pomarańczowej, suszonych fig i moreli, kawałków owoców (pomarańczy lub cytryny) – czasami także z dodatkiem rumu i wiórek kokosowych.Kawałki pieczywa lub klusek przekłada się warstwami masy makowej, niekiedy zalewając dodatkowo schłodzonym mlekiem. Po odstawieniu na jakiś czas, potrawę serwuje się na zimno choć zależnie od upodobań, można podać także w wersji ciepłej - napisał do nas pan Artur, zgłaszając swój przepis na konkurs kulinarny.
Makiełki, przepis Artura Łodziewskiego z Lipna

Autor: Fot. pixabay.com

Składniki masy makowej:

1 szklanka maku

1 szklanka ulubionych bakalii - orzechów, migdałów, rodzynek itp.

1 łyżka kandyzowanej skórki cytrusowej

4-8 łyżek miodu - według smaku

3 łyżki masła

ok. 2 szklanki mleka do zaparzenia maku 

 

Przygotowanie:

W garnku zagotować mleko. Wsypać do niego mak i cały czas mieszając gotować na niewielkim ogniu aż ziarenka maku zaczną pękać i staną się miękkie. Odstawić do wystudzenia. Następnie przecedzić przez gęste sito lub gazę i zmielić 2-3 razy przez maszynkę z najdrobniejszym sitkiem. 

Migdały i orzechy zalać wrzątkiem na kilka minut, a następnie posiekać do pożądanej grubości. Rodzynki zalać wrzątkiem, ale nie siekać ich.Na patelni rozgrzać masło z miodem, dodać bakalie ze skórką cytrusową i na średnim ogniu smażyć je przez 2-3 minut mieszając ciągle. Dodać mak, wymieszać i zdjąć z ognia. Taką masę można uatrakcyjnić dodatkiem soku z cytryny, limonki lub pomarańczy, rumem, likierem migdałowym lub brandy. Dla dzieci - oczywiście - bez alkoholu.

Masę można przygotować nawet kilka dni wcześniej i przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Ugotować makaron i wymieszać go z dowolną ilością masy makowej. Podawać na zimno lub na gorąco.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama