Najważniejsza i pierwsza potrawa podawana do stołu do barszcz biały z jajkiem, kiełbasą i chrzanem. Wszystkie te dodatki są poświęcone, a później krojone na tależ i każdy daje sobie tyle, ile uważa - napisała pani Zdzisława.
Dalej w jej liście czytamy:
" Jest to nasza polska potrawa i dodatki też są nasze. Nie jest to żurek, bo żurek to raczej śląski. Jak pracowała w sklepie, to nie sprzedawałam żurku, bo na to nie było klienta, tylko barszcz biały. Smak podkreśla chrzan. Chrzan jest zdrowy, bo polski i tradycyjny no i rośnie jeszcze u nas na ogrodach, pastwiskach.
Chrzan jest też wszechstronny: konserwuje żywność, w jego liście zawija się mięsa, wtedy dłużej zachowują świeżość. Dodając chrzan do kiszenia ogórku, sprawiamy, że są jędrne. Chrzan także sprzyja trawieniu i o to chodzi na święta. Poza tym zwiększa odporność, uśmierza bóle, poprawia pracę wątroby. A w lecie liście chrzanu ułożone na głowie i przewiązane chustką chronią przed udarem słonecznym. Świeżo starty chrzan jest dobry na ukąszenia owadów. To wszystko wiedziały nasze babcie i to jest tradycja".
BIAŁY BARSZCZ WIELKANOCNY
Gotuję już w sobotę wieczorem jakieś żeberko, wtedy wywar jest silniejszy, ostrzejszy. Rano dodaję ze 3 łyżki szczawiu ze słoika (jeśli święta są później, to jest już na ogrodzie świeży). Szczaw daje barszczowi naturalną kwaskowatość. Dla smaku rozrabiam jeden barszcz w proszku. Dla zagęszczenia ścieram na tarce ze 4 żółtka z ugotowanych jajek. Trzeba jeszcze doprawić śmietaną.
Na talerzu pokroić jajka, kiełbasę, dodać starty chrzan.
Wszystko to trzeba robić swoim radosnym sercem, wtedy w barszczu jest więcej zdrowia.
POLSKA ZDROWA ĆWIKŁA, CZYLI BURACZKI Z CHRZANEM
Buraczków tyle, ile trzeba dla rodziny ugotować i ostudzić. Obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub skorzystać z maszynki do ścierania. Zetrzeć świeży chrzan na drobnej tarce (wcześniej namoczyć w zimnej wodzie, żeby mniej szczypał w oczy). Wymieszać z solą, odrobiną cukru i dodać ocet do smaku, żeby nie były buraczki mdłe. Trzeba to robić jakiś czas przed świętami, żeby dobrze się wszystko przegryzło.
JAJKA NADZIEWANE W SKORUPCE
14 jajek gotować nie dłużej niż 10 minut (żeby nie było sinych obręczy przy żółtku). Ugotowane delikatnie przekrawać ze skorupką wzdłuż, a potem wyjąć żółtko i białko, uważając, by nie uszkodzić skorupki. Białko i żółtko pokroić, dodać 2 pęczki natki pietruszki drobniutko pokrojonej, pieprz ziołowy do smaku. Dodać odrobinę miękkiego masła, aby farsz był ścisły. Napełniamy skorupki, wierzch wyrównujemy nożem, układamy na bułce tartej i lekko przyciskamy, aby bułka przywarła. Później tą stroną smażyć na tłuszczu do zrumienienia. Układać na sałacie.
Jajka można nadziewać też bez skorupek, np. wędzonym łososiem ze szczypiorkiem, majonezem i żółtkami albo zrobić farsz z szynki i pokrojonych, smażonych pieczarek.
ŻYCZĘ SMACZNEGO
WIĘCEJ WIELKANOCNYCH PRZEPISÓW W ZAKŁADCE SMAKI ZAMOJSZCZYZNY
Napisz komentarz
Komentarze