Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:15
Reklama
Reklama

Herojam UPA (nie)sława!

Czy na cmentarzu prawosławnym w Sahryniu czczona jest tylko pamięć cywilnych ofiar akcji AK i BCh przeciwko UPA i mieszkańcom wsi wspierających ich działania? Zamojscy Wołyniacy mają wątpliwości, dlatego zwrócili się do IPN-u z prośbą o dokonanie weryfikacji personaliów Ukraińców umieszczonych na sahryńskim pomniku.
Herojam UPA (nie)sława!

Pismo w tej sprawie Zarząd Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu skierował do IPN-u przed świętami. – Podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych w Sahryniu (odbyły się one 10 marca – przyp. red.), w których wzięli udział przedstawiciele władz Ukrainy na czele z wiceministrem spraw zagranicznych, wznoszono okrzyki "Sława Ukrainie!" i "Herojam sława!" – mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego stowarzyszenia. – W ten sposób oddaje się cześć tylko banderowcom!

Wystarczy im krzyż

Wołyniacy postanowili wystąpić do IPN-u z prośbą o – jak czytamy w piśmie – "dokonanie weryfikacji danych personalnych, w szczególności imion oraz nazwisk, które są wygrawerowane na płytach pomnika w Sahryniu".

Przypominają, że pomnik ten w swoim założeniu miał upamiętnić niezamierzone i cywilne ofiary akcji prewencyjnej AK i BCh dokonanej 10 marca 1944 r. przeciwko skoncentrowanym w Sahryniu oddziałom SS Galizien i UPA, które przygotowały akcję ludobójczą na terenie powiatów województwa zamojskiego.

Skąd ten pomysł? Janina Kalinowska wskazuje, że podczas licznych rozmów z miejscową ludnością członkowie stowarzyszenia dowiedzieli się, że na tablicach umieszczone są także nazwiska tych Ukraińców, którzy nigdy nie zamieszkiwali w Sahryniu, ani w jego okolicach. – Zachodzi obawa, że znajdują się tam także nazwiska nacjonalistów z OUN-UPA oraz żołnierzy SS Galizien poległych w czasie tej bitwy, którzy wcześniej w innych miejscach dokonywali aktów ludobójczych na Polakach – mówi szefowa zamojskich Wołyniaków.

Dodaje, że na pomniku powinny być jedynie nazwiska ludności cywilnej, która była "tragiczną i niezamierzoną ofiarą walk" 10 marca 1944 r. Jeżeli na tablicach widnieją nazwiska siekierników, którzy z siekierami, nożami i widłami napadali na polskie wioski, to – po weryfikacji – powinny być usunięte. Wystarczy im krzyż. "Nigdy miejsce pochówku zbrodniarza nie może być gloryfikowane, gdyż byłoby to pochwaleniem zbrodni i ponownym przyzwoleniem na nią" – czytamy w piśmie do IPN-u.

Zgrzyt przy pomniku

Janina Kalinowska zwraca uwagę, że wznoszone w Sahryniu okrzyki: "Sława Ukrainie" i "Herojam sława!" są dobrze znane ocalałym z rzezi wołyńskiej świadkom, bo były zawołaniem bojowym do ataku na polskie wsie i zabijania Polaków. "Wiemy też, że okrzyków tych nie wznosi się nad grobami ofiar cywilnych, a jedynie na miejscu pochówku bandytów OUN-UPA" – piszą do IPN-u Wołyniacy.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

marduk 07.05.2018 14:23
Zebyście sie nie zdziwlili ze nazwiska na pomniku sa autentyczne... I ze brakuje tam jeszcze kilkuset...

Robert 03.04.2018 13:48
Serdeczne pozdrowienia dla Pani Janiny. Dziękujemy bardzo, że mimo wieku uprawniajacego wyłącznie do odpoczynku, nadal walczy i dba Pani o pamięć o naszych przodkach. Jest Pani dla nas przykładem jak mamy walczyc z gloryfikacją bandytow. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama