Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 13:59
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Herojam UPA (nie)sława!

Czy na cmentarzu prawosławnym w Sahryniu czczona jest tylko pamięć cywilnych ofiar akcji AK i BCh przeciwko UPA i mieszkańcom wsi wspierających ich działania? Zamojscy Wołyniacy mają wątpliwości, dlatego zwrócili się do IPN-u z prośbą o dokonanie weryfikacji personaliów Ukraińców umieszczonych na sahryńskim pomniku.

Pismo w tej sprawie Zarząd Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu skierował do IPN-u przed świętami. – Podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych w Sahryniu (odbyły się one 10 marca – przyp. red.), w których wzięli udział przedstawiciele władz Ukrainy na czele z wiceministrem spraw zagranicznych, wznoszono okrzyki "Sława Ukrainie!" i "Herojam sława!" – mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego stowarzyszenia. – W ten sposób oddaje się cześć tylko banderowcom!

Wystarczy im krzyż

Wołyniacy postanowili wystąpić do IPN-u z prośbą o – jak czytamy w piśmie – "dokonanie weryfikacji danych personalnych, w szczególności imion oraz nazwisk, które są wygrawerowane na płytach pomnika w Sahryniu".

Przypominają, że pomnik ten w swoim założeniu miał upamiętnić niezamierzone i cywilne ofiary akcji prewencyjnej AK i BCh dokonanej 10 marca 1944 r. przeciwko skoncentrowanym w Sahryniu oddziałom SS Galizien i UPA, które przygotowały akcję ludobójczą na terenie powiatów województwa zamojskiego.

Skąd ten pomysł? Janina Kalinowska wskazuje, że podczas licznych rozmów z miejscową ludnością członkowie stowarzyszenia dowiedzieli się, że na tablicach umieszczone są także nazwiska tych Ukraińców, którzy nigdy nie zamieszkiwali w Sahryniu, ani w jego okolicach. – Zachodzi obawa, że znajdują się tam także nazwiska nacjonalistów z OUN-UPA oraz żołnierzy SS Galizien poległych w czasie tej bitwy, którzy wcześniej w innych miejscach dokonywali aktów ludobójczych na Polakach – mówi szefowa zamojskich Wołyniaków.

Dodaje, że na pomniku powinny być jedynie nazwiska ludności cywilnej, która była "tragiczną i niezamierzoną ofiarą walk" 10 marca 1944 r. Jeżeli na tablicach widnieją nazwiska siekierników, którzy z siekierami, nożami i widłami napadali na polskie wioski, to – po weryfikacji – powinny być usunięte. Wystarczy im krzyż. "Nigdy miejsce pochówku zbrodniarza nie może być gloryfikowane, gdyż byłoby to pochwaleniem zbrodni i ponownym przyzwoleniem na nią" – czytamy w piśmie do IPN-u.

Zgrzyt przy pomniku

Janina Kalinowska zwraca uwagę, że wznoszone w Sahryniu okrzyki: "Sława Ukrainie" i "Herojam sława!" są dobrze znane ocalałym z rzezi wołyńskiej świadkom, bo były zawołaniem bojowym do ataku na polskie wsie i zabijania Polaków. "Wiemy też, że okrzyków tych nie wznosi się nad grobami ofiar cywilnych, a jedynie na miejscu pochówku bandytów OUN-UPA" – piszą do IPN-u Wołyniacy.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

marduk 07.05.2018 14:23
Zebyście sie nie zdziwlili ze nazwiska na pomniku sa autentyczne... I ze brakuje tam jeszcze kilkuset...

Robert 03.04.2018 13:48
Serdeczne pozdrowienia dla Pani Janiny. Dziękujemy bardzo, że mimo wieku uprawniajacego wyłącznie do odpoczynku, nadal walczy i dba Pani o pamięć o naszych przodkach. Jest Pani dla nas przykładem jak mamy walczyc z gloryfikacją bandytow. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia!

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: OnaTreść komentarza: Wokół pana burmistrza afera za aferą... Przypadek?Data dodania komentarza: 24.12.2024, 21:37Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZewTreść komentarza: Jest koniec roku każdy jest zarobiony a u książąt trzeba wymienić drzwi przez jakąś patologię co tam mieszka,niech mają pretensje do tego co to zrobiłData dodania komentarza: 24.12.2024, 20:54Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: Ewa KTreść komentarza: Byłam na kawę czekałam 50min a było 5 osób i te łaski co nie umieją liczyć do 5złData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:48Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: PedroPedroTreść komentarza: Każdy by chciał mieć taki biznes jak ta Pani na gminnym chlebie najlepiej sie .... Przetarg To uczciwość to samo robił Wnuk z Bratkowska w ZOO co ta rada chce zrobić z tą Panią układy....Data dodania komentarza: 24.12.2024, 18:46Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZibiTreść komentarza: Monika nie płacz wójek Heniek dał Ci wierzę za 1100zł a Ty robisz sobie biznes na majątku gminy. Dobrze Kowalik robi wywali całe to kolesiostwoData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:43Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama