Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:19
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pomóżmy w poszukiwaniach "Krzysztofa"

– Mam nadzieję, że uda się odnaleźć i zidentyfikować doczesne szczątki śp. Tadeusza Klukowskiego i zostanie on godnie pochowany w rodzinnym mieście – mówi Dariusz Górny, poeta, regionalista i filolog z Zamościa. – Potrzebna jest jednak w tej sprawie pomoc mieszkańców Szczebrzeszyna i całej Zamojszczyzny. Chodzi o informacje na temat Marii (Kość) Kościelskiej i Jana Białego, biologicznych rodziców Tadeusza. Niewiele o nich wiemy, nie znamy też miejsc ich pochówków.
Pomóżmy w poszukiwaniach "Krzysztofa"

Gdzie został pogrzebany Tadeusz Klukowski? Dariusz Górny, zamojski miłośnik historii, od kilku lat próbuje to ustalić. Gdy w 2014 r. Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął na terenie Warszawy "badania w zakresie ustalenia miejsca pochówku ofiar komunistycznego terroru z lat 1944-1956" zwrócił się do prof. Krzysztofa Szwagrzyka (kierował pracami). Pytał czy możliwe jest, iż Tadeusz Klukowski został pochowany na warszawskim Służewcu. Prof. odpowiedział, że szczątki "Krzysztofa" nie zostały odnalezione na tej nekropolii. Uważał jednak, że znajdują się one prawdopodobnie na słynnej kwaterze "Ł", na warszawskich Powązkach (tam od 2012 r. znaleziono już szczątki ponad stu ofiar komunistycznych represji). 

"Kiedy więc w lutym 2018 r. kierowany przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka zespół zakończył już prace ekshumacyjno-archeologiczne na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie ("Łączka"), gdzie znajdowały się doczesne szczątki ofiar UB zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej, przesłałem do niego kolejne pismo przypominające osobę śp. Tadeusza Klukowskiego, tym bardziej, że nie znalazł się on na przygotowanej przez IPN liście zidentyfikowanych ofiar totalitarnych reżimów, jaka została ogłoszona 1 lutego br. w Pałacu Prezydenckim" – czytamy w piśmie, które Dariusz Górny przysłał do naszej redakcji. "Rezultatem (...) była odpowiedź z dnia 21 marca br. dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej Anny Szeląg (...). Poinformowała, że ww. biuro prowadzi kwerendę archiwalną w celu odnalezienia miejsca pochówku szczątków matki Tadeusza Klukowskiego, aby móc pobrać materiał porównawczy do badań genetycznych". 

I dodał: "Żywię głęboką nadzieję, że uda się pozyskać materiał porównawczy, który pozwoli na identyfikację szczątków Tadeusza Klukowskiego, w następstwie czego będzie on mógł zostać należycie upamiętniony i godnie pochowany" – napisał Dariusz Górny.

Tadeusz Klukowski był prawdopodobnie synem Marii Kość, salowej w szczebrzeszyńskim szpitalu, oraz Jana Białego, miejscowego malarza pokojowego. Wiadomo, że matka dziecka wyjechała ze Szczebrzeszyna zaraz po porodzie. Prawdopodobnie uczynił to także Jan Biały. Tadeuszem zaopiekowali się wówczas Zofia i Zygmunt Klukowscy. Dbali o dziecko. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama