Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:54
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama

Tomaszów Lubelski: Kopalnia wiedzy o regionie

Ukazał się piąty tom "Rocznika Tomaszowskiego" – wydawniczej inicjatywy Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. doktora Janusza Petera, którą wsparły finansowo władze miasta, powiatu oraz województwa.
Tomaszów Lubelski: Kopalnia wiedzy o regionie

Wydawnictwo rozwija się, pozyskując choćby nowych autorów. Zarówno regionalistów, pasjonatów swoich miejscowości, jak i osób zawodowo zajmujących się zgłębianiem wiedzy, z dorobkiem naukowym. O rosnącej randze "Rocznika Tomaszowskiego" świadczy i to, że jego redaktorzy chcą wystąpić w przyszłym roku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby periodyk uzyskał status czasopisma punktowanego, czyli był nie tylko czasopismem regionalnym, ale i naukowym.

W najnowszym roczniku można przeczytać kilkadziesiąt artykułów. Archeolog Marcin Piotrowski z KUL-u pisze "O rosnących w ziemi garnkach i drzewach zmieniających się w kamień", Eugeniusz Hanejko, dyrektor tomaszowskiego Muzeum Regionalnego przedstawia powinności dominalne mieszczan miast Ordynacji Zamojskiej w XVII-XVIII wieku, dr Krystyna Schabowska z Politechniki Lubelskiej opisuje manufaktury ceramiki rodziny Zamoyskich w XVIII-XIX wieku. Wojciech Dziedzic z Tomaszowa Lubelskiego przypomina tomaszowskie bitwy I wojny światowej, a Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś z Lubyczy Królewskiej skupili się na rekonstrukcji działań wojennych w rejonie Lubyczy Królewskiej w dniach 9-11 września 1914 roku. 

W roczniku można przeczytać też jak wyglądała w powiecie sieć parafialna kościoła prawosławnego w okresie międzywojennym (ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak z Lublina) i o "Statusie prawnym cerkwi należących do greckokatolickiej eparchii przemyskiej w obecnych granicach powiatu tomaszowskiego" (prof. Marek Bielecki KUL). Robert Czyż z Tomaszowa Lubelskiego opisuje tomaszowskie szkolnictwo powszechne w okresie międzywojennym, dr Monika Napora z UMCS w Lublinie analizuje dwutygodnik "Ziemia Tomaszowska" ukazujący się w latach 1922-1927. Ewa Koper z Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu przedstawia wspomnienia mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego na temat Żydów tomaszowskich. Katarzyna Warmińska-Mazurek prezentuje rys historyczny o Łaszczówce, a Bolesław Fus pisze o Cukrowni Wożuczyn. Zbigniew Dziurkowski przypomina postać Józefa Herdy, animatora tomaszowskiej filatelistyki, natomiast Barbara Typek z Wożuczyna i Agnieszka Szykuła-Żygawska z Zamościa, pocztówki Pawła Gajewskiego. Henryk Welcz z Lublina opisuje zaś tradycje muzyczne orkiestr dętych ziemi tomaszowskiej.

Specjalny artykuł poświęcono dr. Januszowi Frykowskiemu, tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku regionaliście. Frykowski był autorem licznych publikacji historycznych dotyczących regionu, z-cą redaktora naczelnego "Rocznika Tomaszowskiego".

Tradycyjnie są też recenzje najnowszych publikacji związanych z ziemią tomaszowską i kalendarium najważniejszych wydarzeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prącisławTreść komentarza: skoro nie dopełnił obowiązków, to niech to posprząta na swój koszt!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 16:16Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: PozdroTreść komentarza: Tragedia się stała a ty " babka Liebke" o polityce, wyluzuj, przypomnij sobie od czasu do czasu magiczne słowa, które uczyliśmy się jeszcze w przedszkolu, szkole - " przepraszam dziękuję, proszę, może pomóc ? ............i.t.d.,Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:24Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: Otóż to. Cała klika w osobach byłej starosty Karpiuk, Członek Krześniak, były radny Augustynek na czele z Józefem są odpowiedzialni za obecną sytuację ! A dziś Józef mówi, że nie trzeba w nieskończoność wypominać błędów ? Te błędy słono kosztują mieszkańców i nie wiadomo jak się to zakończy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: A Jarosińska nie przeszkadzała? Ani z niej dyrektor ani lekarz, jedynie pionek suwerennej. Na ocenę przyjdzie czas, zbyt wcześnie na krytykę jak i pochwały.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: babka LiebkeTreść komentarza: Opolskie czyli patologicznym wyborcom PełO odwala ! Nie wytrzymał ciśnienia gdy dowiedział się kto jest kandydatem na prezydenta popieranym przez PIS !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w Rzeszowie
Reklama