Bronisław Przyłuski urodzony 9 lutego 1905 roku w Siemierzu był synem Felicjana Przyłuskiego i Bronisławy z Wysoczańskich, której rodzice mieli majątek w Siemierzu.
W niepodległej Polsce Bronisław Przyłuski został kapitanem Wojska Polskiego. W czasie kampanii wrześniowej ze swoim dywizjonem walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Za czyny bojowe Przyłuski odznaczony został orderem Virtuti Militari. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli. W oflagu spędził resztę wojny.
Po wojnie Przyłuski był redaktorem Radia Wolna Europa, dramaturgiem, pisarzem, a przede wszystkim poetą szeroko docenianym na emigracji. W Polsce jego twórczość była prawie nieznana, bo cenzura nie zezwalała na druk jego wierszy, nie publikowano jego życiorysu. Dopiero 7 lat po śmierci Przyłuskiego, w 1987 roku zezwolono na druk tomiku wierszy w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Renesans jego twórczości rozpoczął się ponad dekadę temu.
Zapomnianego poetę postanowili przypomnieć regionaliści ze Stowarzyszenia Miłośników Siemierza. W działania włączył się wójt gminy Rachanie. Efektem jest uroczystość "Bronisław Jan Przyłuski Poeta Niezłomny", która odbędzie się 27 kwietnia w Siemierzu.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze