Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:59
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Bohaterski dowódca porucznik "Burski"

Postać Stanisława Burdy upamiętnia kilka tablic, m.in.: w kościele i w szkole w Krynicach, na budynku świetlicy w Polanach, Rotundzie w Zamościu.
Bohaterski dowódca porucznik "Burski"
Stanisław Burda (z lewej) wśród swoich uczniów

Porucznik Stanisław Burda ps. Burski przed wojną był nauczycielem. W czasie okupacji służył w Armii Krajowej, potem wstąpił do Batalionów Chłopskich. Był jednym z bohaterów bitwy pod Zaborecznem.

To była jedna z najważniejszych bitew partyzanckich na Zamojszczyźnie. W mroźny dzień 1 lutego 1943 roku, pod Zaborecznem w gminie Krynice, partyzanci z Batalionów Chłopskich rozbili oddział niemiecki, który miał dokonać pacyfikacji wsi. Partyzanci BCh wykazali się wielkim bohaterstwem, a ich dowódca kapitan Franciszek Bartłomowicz ps. Grzmot okazał się doskonałym strategiem. W rezultacie Niemcy na pewien czas zahamowali akcję wysiedleńczą, którą rozpoczęli na przełomie 1942 i 1943 roku.

Jednym z bohaterów tej bitwy był porucznik Stanisław Burda ps. Burski, dowódca IV kompanii BCh. Dzięki trafnemu rozmieszczeniu podkomendnych, jego kompania skutecznie stawiła opór znacznie liczniejszym i lepiej uzbrojonym oddziałom niemieckim, zadając im dotkliwe straty.

"Podpuścili Niemców bardzo blisko, obrzucili granatami i poderwani przez dowódcę ruszyli na bagnety" – można przeczytać w "Kronice szkoły" w Krynicach.

To partyzanci "Burskiego" zdobyli sanie z amunicją, żywnością i odzieżą. I jako ostatni zeszli z pola walki.

Nauczyciel i Lutka

Stanisław Burda był najstarszym synem Adama Marianny Burdów, zaradnych gospodarzy z Polan w gminie Krynice. Miał dwóch braci (Edwarda i Edmunda) i trzy siostry (Aleksandrę, Bronisławę i Czesławę). Bronisława i Czesława ukończyły przed wojną szkoły rolnicze dla dziewcząt w Sitnie (w czasie wojny były sanitariuszkami).

Stanisław ukończył zaś Męskie Seminarium Nauczycielskie w Szczebrzeszynie. Potem, jak to było ówcześnie w obowiązku, poszedł do wojska. Trafił do Szkoły Podchorążych w Śremie koło Poznania. Służył w kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Wojsko opuścił w stopniu porucznika i rozpoczął pracę w zawodzie nauczyciela. Uczył w Hrubieszowie, Tarnawatce Łukowie i Hamerni. Jako nauczyciel poznał swoją przyszłą żonę Łucję z domu Kwiatkowską, także absolwentkę seminarium nauczycielskiego. Pobrali się 29 marca 1937 roku.

– Stryjenka zwana "Lutką" była córką pracownika kolei i siostrą Henryka Kwiatkowskiego, lotnika, kapitana pilota, który podczas ostatniej wojny walczył w dywizjonie bombowym RAF i brał udział w operacjach zrzutowych nad Zamojszczyzną. Henryk był kawalerem orderu Virtuti Militari, autorem wspomnień "Bomby poszły" – dopowiada Roman Burda z Polan.

Stanisław i Łucja Burdowie w szkołach uczyli do wybuchu wojny.

We wrześniu 1939 roku Stanisław poszedł na front. Z wojny wrócił szczęśliwie. W czasie okupacji włączył się w tworzenie konspiracji w Polanach. Pozyskiwał broń, ćwiczył młodzież.  Był dowódcą miejscowego plutonu AK.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama