Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:46
Reklama
Reklama

Muzeum Historii Polski zaprasza do wyjątkowego projektu

Muzeum Historii Polski zachęca do wzięcia udziału w projekcie ''Polacy w Chicago - projekt historii mówionej''. Zaprasza każdego, kto jest związany z emigracją do Chicago, by podzielił się swoją wyjątkową historią. Ukoronowaniem projektu będzie wystawa, a część z nagranych wspomnień ubogaci Archiwum Historii Mówionej prowadzone przez Muzeum Historii Polski. Informację o projekcie zamieścił na swojej stronie urząd miasta Biłgoraj.
Muzeum Historii Polski zaprasza do wyjątkowego projektu

Muzeum Historii Polski poszukuje reemigrantów oraz rodzin emigrantów, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z pobytem 
w Chicago, wyjazdem na emigrację i powrotem do Polski. Szukamy także osób z Polski, które nie wyjeżdżały do USA ale pozostawały w kontakcie z emigrantami. Ciekawi jesteśmy jak przez lata kształtowały się te stosunki. Spisywanie doświadczeń emigracyjnych prowadzone w ramach projektu „Polacy w Chicago”, realizowane jest przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Historii Chicago, Muzeum Polskim w Ameryce oraz Uniwersytetem Loyola.

Muzeum zaprasza do udziału w projekcie wszystkich związanych z emigracją chicagowską. Z osobami, które zechcą opowiedzieć o emigracyjnych doświadczeniach i podzielić się swoimi wspomnieniami i przeżyciami zostaną przez młodzież z Polski i Stanów Zjednoczonych przeprowadzone wywiady, 
a ich relacje zostaną sfilmowane. Wywiady z bohaterami wspomnień nagrywane będą od 25 czerwca do 1 lipca 2018 r.

Zgromadzone wspomnienia zostaną wykorzystane na wystawie czasowej „Polacy w Chicago – doświadczenie emigranta”, która zostanie zaprezentowana zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Polsce. Relacje bohaterów reportaży przygotowanych przez młodzież wzbogacą również Archiwum Historii Mówionej prowadzone przez Muzeum Historii Polski.

W ramach projektu „Polacy w Chicago”, zorganizowana zostanie również konferencja „Polacy w Chicago: doświadczenie imigranta. Integracja, izolacja, asymilacja”, która odbędzie 14-15 czerwca 2018 r. w Warszawie.

Osoby chcące podzielić się swoją historią proszone są o kontakt  z Koordynatorem ds. Historii Mówionej Muzeum Historii Polski Lidią Ujazdowską, tel.: (+ 48 22) 211 90 37, e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama