Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:21
Reklama
Reklama

Nagrody dla "gospodarzy zabytków"

Kompleksowy remont oraz konserwacja dworu w zabytkowym "założeniu dworsko-parkowym" w Udryczach (gm. Stary Zamość) zostały docenione. Za tę inwestycję właściciele kompleksu otrzymali Laur Konserwatorski 2018.
Nagrody dla "gospodarzy zabytków"
Laureaci konkursu "Laur Konserwatorski 2018".

Autor: Fot. ze strony www.lublin.uw.gov.pl.

Chodzi o 7-hektarowy zespół pałacowo-parkowy w Udryczach. W jego skład wchodzą m.in. pochodzący z XVIII w. obszerny, murowany dwór, unikatowa kaplica ariańska oraz tzw. oficyna. Majątek został po ostatniej wojnie uwłaszczony. Przejął go Skarb Państwa. W dworze utworzono szkołę podstawową (kilkanaście lat temu uczyło się tam pół setki uczniów z Udrycz i okolicznych miejscowości). Ponad dziesięć lat temu zaniedbany majątek został przez gminę sprzedany. Okazuje się, że była to bardzo dobra decyzja. 

Promocja dobrych wzorów

W 2011 r. w Udryczach oddano do użytku nowiutki gmach szkoły, a zabytkowe budowle zostały przez nabywców pieczołowicie odnowione. Inwestycję wykonano na piątkę z plusem – pod każdym względem! Skąd o tym wiemy? W prestiżowym konkursie organizowanym pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków Krystyna Stańczyk i Eliza Kopeć, inwestorki z Udrycz, otrzymały Laur Konserwatorski 2018. 

"Celem konkursu organizowanego od 1999 roku jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności; promocja dobrych wzorów realizacji prac (...), adaptacji i dbałości o właściwe jego utrzymanie i zagospodarowanie, a także uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków" – czytamy na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Jak widać, renowacja z Udrycz może stanowić teraz wzór dla innych tego typu realizacji (a zaniedbanych zabytków na Zamojszczyźnie przecież nie brakuje). Zostało to docenione. W tym roku wręczenie prestiżowych laurów dla owych "wzorowych gospodarzy zabytków" miało miejsce 23 kwietnia w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wszystko odbyło się w należytej oprawie. W uroczystości wzięli udział m.in.: Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, oraz Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama