Miasto wychodzi z założenia, że mieszkańcy osiedli wiedzą najlepiej, na co wydać pieniądze, dlatego postanowiło uruchomić budżet obywatelski. Przypomnijmy, że jego regulamin został uchwalony pod koniec czerwca.
Sam budżet – jak mówił na sesji Rady Miasta burmistrz Janusz Rosłan – jest odpowiedzią na postulaty wielu mieszkańców Biłgoraj i radnych. – Podkreślić należy, iż projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego muszą mieścić się w obszarze zadań własnych gminy, tzn. powinny służyć zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców – wyjaśniał burmistrz. – Jego istota sprowadza się do przeprowadzenia konsultacji społecznych w celu wyłonienia zadań do realizacji ze środków publicznych.
W Biłgoraju jest 12 osiedli. Na realizację pionierskiego budżetu obywatelskiego w pierwszym roku jego funkcjonowania miasto chce przeznaczyć 100 tys. zł, ale z możliwością zwiększenia tej kwoty na etapie tworzenia projektu budżetu miasta.
Zgodnie z przyjętym regulaminem, propozycje zadań może składać każdy mieszkaniec powyżej 16. roku życia na formularzu, którego wzór został zatwierdzony wraz z regulaminem. Każda musi uzyskać poparcie co najmniej 10 mieszkańców. Propozycje będą zbierane od 15 do 30 listopada, a zgłaszający powinien określić przybliżony koszt realizacji zadania.
Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu "Kroniki Tygodnia".
Napisz komentarz
Komentarze