Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 11:45
Reklama
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Zaginieni artylerzyści i armata

W zamojskich Koszarach można było przed ostatnią wojną oglądać trzy pomniki. Pozostały po nich tylko pożółkłe, archiwalne zdjęcia. Kilka takich fotografii udostępnił "Kronice Tygodnia" Radosław Kościk z Zamościa.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Zaginieni artylerzyści i armata

Autor: ze zbiorów Radosława Kościka.

– Interesuję się historią jednostek wojskowych, które przed wojną stacjonowały w naszym mieście. Zbieram wszystko, co ma z nimi związek – tłumaczy pan Radosław. – W ten sposób trafiłem także na te archiwalne zdjęcia, na których widać stojące kiedyś w zamojskich koszarach pomniki. Kupiłem je od kolekcjonerów m.in. w Lublinie. 
Wiadomo, że zamojski pomnik Józefa Piłsudskiego był wykonany z piaskowca. Został odsłonięty w 1933 r. Autorem rzeźby był Jakub Juszczyk. Trudno było tej kamiennej postaci nie zauważyć. Razem z postumentem pomnik miał podobno aż dziesięć metrów wysokości! Można było tam przeczytać m.in. inskrypcję: "J. Piłsudskiemu pierwszemu Marszałkowi Polski 3 pułk Artylerii Legionów". Ten pomnik został w 1942 r. zniszczony przez Niemców (w jego miejscu umieszczono symbole III Rzeszy). 
Na terenie koszar można było przed ostatnią wojną oglądać także obelisk z napisem "Poległym za Ojczyznę. Kolegom i Towarzyszom broni oficerowie i szeregowi". Nie tylko. Stał tam także jeszcze jeden, niepozorny postument z napisem: "Żołnierzom 3 P.A.L Leg. (3 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów – przyp. red.) Poległym w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1920". Umieszczono na nim niewielką rzeźbę dwóch kanonierów stojących obok działa (cały pomnik wraz z postumentem miał podobno niecałe dwa metry wysokości). 
–    Pomnik marszałka Piłsudskiego znajdował się w miejscu, gdzie dzisiaj stoi budynek Klubu Batalionowego – tłumaczy Radosław Kościk. – Gdzie dokładnie znajdowały się inne pomniki? Nie wiadomo. Wprawdzie w zamojskim Archiwum Państwowym można oglądać dwa inne zdjęcia, gdzie widać ów pomnik kanonierów, ale trudno na tej podstawie dokładnie ustalić w którym stał miejscu.  
– Losy rzeźb zamieszczonych na tych pomnikach są nieznane – dodaje Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Pomnik Piłsudskiego został podobno jeszcze podczas okupacji pocięty i zakopany w różnych częściach miasta. Może ktoś np. na podstawie rodzinnych przekazów, mógłby wskazać miejsca, w których należałoby szukać fragmentów rzeźby. Warto byłoby przecież tego kamiennego Marszałka odnaleźć. Choćby tylko w częściach!  

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama