Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:10
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Dwieście pionierskich "kierowczyń"

"Tak długo pragnęłam mieć jakąś męską pracę. Zawsze mnie to interesowało" – czytamy w liście od czytelniczki opublikowanym w 1950 r. na łamach "Przyjaciółki". "Tatuś mój jest stolarzem i w czasie okupacji pomagałam mu w warsztacie. Po wyzwoleniu pracowałam w różnych zawodach, lecz w żadnym nie znalazłam zadowolenia, bo przecież pracować trzeba z chęcią". Kobieta została jednak przyjęta do pracy w jednym z Państwowych Gospodarstw Rolniczych (PGR). Tam zaoferowano jej posadę traktorzystki. Spotkało ją wielkie szczęście!
Dwieście pionierskich "kierowczyń"

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

"Wierzę w to, że tu najlepiej mogę się przydać i być pożyteczną, a przecież świadomość, że się jest pożytecznym daje najlepsze zadowolenie" – pisała owa czytelniczka. "I ja czuję się szczęśliwą, że jestem pożyteczną".
Kobiety na traktorach kojarzą się nam z PRL-em. Jednak panie siadały za kółka różnych aut, także osobowych, jeszcze w 20-leciu międzywojennym. 
 "W Polsce kobiety zaczęły jeździć po I wojnie światowej. Byłem wówczas kierownikiem ruchu w warszawskiej Dyrekcji Robót Publicznych i na moich oczach stolica motoryzowała się. Z racji swojej funkcji egzaminowałem kandydatów na kierowców, także panie" – wspominał na łamach "Przekroju" (w numerze z 1962 r.) Eugeniusz Olechnowicz. "Prawo jazdy zdawała u mnie Zula Pogorzelska, Mira Zimińska i wiele innych adeptek szkół nauki jazdy". 
W 1926 r. zorganizowano w Warszawie pierwszy rajd samochodowy, w którym mogły startować kobiety. Konkurencje były nietypowe. Nie tylko się ścigano. Uczestnicy rajdu musieli też np. wjechać autem na schody, trzymając w rękach "lekką, mocno nadętą" piłkę (gdy spadła, sędziowie przyznawali punkty karne) oraz (podczas jazdy) zapalać płonącym łuczywem pochodnię. 
Panie przygotowywały się do tych zmagań długo i sumiennie. Jak? Dobierały np. kolory sukien w taki sposób, żeby harmonizowały z barwą samochodowych karoserii. Auta przystrajały też w kwiaty i bibeloty. Kulturalny nastrój uczestniczek podobnych, pionierskich rajdów psuli jednak ich mężowie i kuzyni. 
"Na przedrajdowym treningu mam już ruszyć z pasa startowego, gdy podbiega mój mąż też zawodnik: – Tylko grzej – woła – Jedź jak chłop! Zdopingowana ruszyłam jak chłop i przy czwartej bramce – łubudu! Wzięłam zakręt za ostro" – wspominała na początku lat 60. ub. wieku (także na łamach "Przekroju") jedna z uczestniczek takich pionierskich rajdów. "Fiat stanął na dachu, ja na głowie. Pierwsza refleksja: wyglądać jak człowiek!".
Co można było w tej sytuacji zrobić? 
"Błyskawicznie dostosowałam się do pozycji samochodowej, poprawiłam beret, obciągnęłam spódniczkę" – wspominała ofiara mężowskich podpowiedzi. "A tu już nadlatują przerażeni przyjaciele. Obrócili błyskawicznie wóz na koła, a mnie – do góry nogami". 
Ścigano się nie tylko w stolicy.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama